Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wznawiają szkolenia nowych ochotników. W ten sposób Terytorialsi chcą kontynuować plan rozwoju formacji, jak również odnowienie nawyków bojowych dotychczasowych żołnierzy, a także rozszerzyć kompetencje przeciwkryzysowe.
Są to trzy główne obszary działalności WOT w trzecim kwartale trwającego roku.
– Jednym z głównych determinantów działalności szkoleniowej będzie zapewnienie bezpieczeństwa poprzez wzmożony reżim sanitarny ukierunkowany na ograniczanie ryzyka zachorowań- czytamy w komunikacie rzecznika formacji, płk. Marka Pietrzaka na stronie internetowej WOT.
Przywrócone szkolenia terytorialsów będą realizowane równolegle z działaniami antykryzysowymi.
– Po ponad trzech miesiącach realizacji przez piąty rodzaj sił zbrojnych operacji pk. „Odporna Wiosna”, formacja wznawia nabór ochotników i przywraca szkolenia rotacyjne. Działalność WOT będzie ukierunkowana na zapewnienie balansu pomiędzy realizacją szkolenia, a utrzymaniem zdolności do wsparcia identyfikacji i izolacji ognisk koronawirusa- informuje płk Pietrzak.
Jak będzie wyglądać rekrutacja do WOT? W tym zakresie pojawiły się pewne ułatwienia.
– Kandydat, który zgłosi się do Wojskowej Komendy Uzupełnień zostanie skierowany do zapoznania się z jednostką wojskową, a następnie na badania psychologiczne. Nie będzie już musiał przechodzić przez cały cykl badań Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej. O przydatności do służby w WOT świadczył będzie wpis uzyskany podczas kwalifikacji wojskowej- czytamy na stronie terytorialsów.
Kandydaci chcący zasilić szeregi WOT powinni zgłaszać się do najbliższej WKU, po telefonicznym ustaleniu terminu wizyty. Jest to konieczne ze względu na sytuację epidemiologiczną.
– Rekomendowanym sposobem składania wniosku o powołanie do służby jest skorzystanie z ePUAP. Warunkiem wstąpienia do formacji jest między innymi polskie obywatelstwo, pełnoletniość i niekaralność, a także dobry stan zdrowia- czytamy.
Służbę w WOT pełni obecnie 24 tys. żołnierzy. Ich liczba mogłaby być jednak o 3 tys. większa, gdyby w związku z pandemią koronawirusa nie doszło do wstrzymania zaciągu.
– Dla nowych ochotników do służby jeszcze w tym roku zaplanowano 62 szkolenia podstawowe oraz 55 szkoleń wyrównawczych- pisze w komunikacie płk Marek Pietrzak.