Przejdź do treści

CBA: będą kolejne zatrzymania w sprawie korupcji przy zamówieniach informatycznych

Źródło:

Będą kolejne zatrzymania w sprawie korupcji przy zamówieniach na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych – zapowiedział szef CBA Paweł Wojtunik.
Sprawa dotyczy m.in. Centrum Projektów Informatycznych – b. MSWiA oraz KGP.

Wojtunik podkreślił, że CBA prowadzi tę sprawę od 2010 r. i jest ona "dosyć rozpędzona" i wielowątkowa.

W Radiu ZET zaapelował też do osób, które brały udział w procederze korupcji, by skorzystały "z dobrodziejstwa Kodeksu karnego".

– Ktoś, kto zgłosi korupcję, zanim my do niego przyjdziemy o szóstej rano, korzysta z dobrodziejstwa niekaralności – powiedział.

Dodał, że dotyczy to osób niebędących urzędnikami. Urzędnicy mogą liczyć na złagodzenie kary. Wojtunik ocenił, że, pod względem rozmiaru i zasięgu, sprawa ta jest jedną z największych, prowadzonych przez CBA. Były szef Centrum Projektów Informatycznych (CPI) miał również przyjąć jedną z najwyższych w kraju łapówek, którą udało się ujawnić CBA – jej wartość szacowana jest na kilka milionów złotych.

We wtorek rano CBA zatrzymało 18 osób. Wśród nich jest wiceprezes Głównego Urzędu Statystycznego, pracownik Centrum Informatyki Statystycznej, naczelniczka Wydziału Zamówień Publicznych w Biurze Dyrektora Generalnego MSZ (w środę została ona wydalona ze służby zagranicznej) i 15 przedstawicieli firm informatycznych. Kolejne dwie osoby zatrzymano w środę. Działania CBA miały związek z, prowadzonym przez stołeczną prokuraturę apelacyjną, wielowątkowym śledztwem dot. korupcji przy zamówieniach na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych przez CPI – b. MSWiA oraz Komendę Główną Policji. Od października 2011 roku zatrzymano w tej sprawie w sumie 37 osób. Postawiono im 20 zarzutów o zmowę przetargową oraz kilka korupcyjnych.

Wobec trzech osób są wnioski o areszt, wobec 17 pozostałych zastosowano nieizolacyjne środki zapobiegawcze, takie jak: poręczenia majątkowe, dozory policji i zakaz kontaktowania się między sobą. Prokuratura chce aresztu dla Krzysztofa K. (wiceprezesa Głównego Urzędu Statystycznego), któremu zarzucono przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej – za co grozi do 10 lat więzienia. Ponadto śledczy wnoszą o areszt dla Moniki F., b. urzędniczki MSZ, która zajmowała się tam zamówieniami publicznymi. Postawiono jej zarzut przekroczenia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej – grozi za to do 10 lat pozbawienia wolności. Trzecia osoba, dla której prokuratura domaga się aresztu, to Agnieszka P. (ma kilka zarzutów dotyczących zmowy przetargowej).

Zarzuty obejmują 38 postępowań o zamówienie publiczne, przeprowadzanych w CPI oraz 89 postępowań przeprowadzanych w KGP, o łącznej wartości zamówień przekraczającej 1,5 mld zł. Do zatrzymania pierwszych siedmiu osób doszło w październiku 2011 roku, sześć z nich usłyszało zarzuty. Aresztowano wówczas byłego dyrektora CPI MSWiA Andrzeja M., jego żonę oraz Janusza J. – szefa firmy podejrzanego o wręczenie mu łapówki za wygraną w przetargu, dotyczącym informatyzacji resortu. Andrzej M. i Janusz J. usłyszeli najpoważniejsze zarzuty przyjęcia i wręczenia łapówki w wysokości 211 tys. zł (grozi za to do 12 lat więzienia), z kolei żona byłego dyrektora została oskarżona o pranie brudnych pieniędzy, czyli ukrywanie łapówki. Grozi za to do 10 lat więzienia.
Zarzuty usłyszeli też zastępca M. – Piotr K., pracownica wydziału promocji projektów informatycznych w dawnym MSWiA oraz członek rodziny M. Na przełomie 2011 i 2012 r. prokuratura rozszerzyła zarzuty postawione w tej sprawie – dotyczą one już kilkumilionowych łapówek.

W styczniu 2012 r. zatrzymano dwie kolejne osoby – b. dyrektorów sprzedaży z międzynarodowych korporacji informatycznych: IBM i HP. Oni również zostali aresztowani.

B. dyrektor CPI Andrzej M. i jego zastępca pracowali w ministerstwie w latach 2008-2010, byli oddelegowani z Komendy Głównej Policji i, do chwili zatrzymania, pracowali tam w biurach logistycznych. M. został zwolniony z MSWiA w 2010 r. przez ówczesnego szefa resortu Jerzego Millera.

Obecnie CPI podlega Ministerstwu Administracji i Cyfryzacji.

zm, mg, PAP, fot. Telewizja Republika

Wiadomości

Słowaccy psychiatrzy i psycholodzy: Fico odejdź z polityki

Milionerzy masowo opuszczają wyspy. Dokąd się udają?

Dramatyczna diagnoza: Budowaliśmy miasta bez związku z naturą

Chór i zespół z Wielunia z Grand Prix festiwalu kolęd i pastorałek

Bolesna porażka piłkarzy ręcznych na MŚ

Policja bada sprawę mycia konia na myjni

Nawrocki: wymiar sprawiedliwości trzeba naprawić, bo obywatele są zdezorientowani

AKTUALIZACJA

Trump postawił sprawę jasno. Wiec zwycięstwa w USA

Poszukuje go policja. Jest podejrzany o zabójstwo kobiety

Buda: za rządów Tuska wszędzie jest gorzej, a miało być tak wspaniale

Rekordowy sukces aplikacji Radia Republika – ponad 40 tysięcy pobrań w dwa dni!

Parasol ochronny Bodnarowców nad mieszkaniowymi interesami Michała Szczerby

Papież Franciszek zadebiutował na TikToku

Dzisiaj informacje Telewizja Republika 19.01.2025

Alarmujący dokument niemieckiego ambasadora. Czego się boi?

Najnowsze

Radio Republika teraz również w aplikacji. Pobierz i słuchaj bez przeszkód!

Chór i zespół z Wielunia z Grand Prix festiwalu kolęd i pastorałek

Bolesna porażka piłkarzy ręcznych na MŚ

Policja bada sprawę mycia konia na myjni

Nawrocki: wymiar sprawiedliwości trzeba naprawić, bo obywatele są zdezorientowani

Słowaccy psychiatrzy i psycholodzy: Fico odejdź z polityki

Milionerzy masowo opuszczają wyspy. Dokąd się udają?

Dramatyczna diagnoza: Budowaliśmy miasta bez związku z naturą