Prokuratura Okręgowa w Warszawie Sądu akt oskarżenia przeciwko Mieczysławowi O. - byłemu dyrektorowi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Został on oskarżony o popełnienie kilkudziesięciu przestępstw korupcyjnych polegających między innymi na przyjęciu blisko 900 tysięcy złotych łapówek, a także innych przestępstw, w tym przekroczenia uprawnień służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowych oraz oszustw na szkodę Instytutu, który stracił z tego tytułu 2 miliony złotych. W sumie prokuratura oskarżyła go o popełnienie 94 przestępstw.
W toku śledztwa ustalono, że oskarżony Mieczysław O. przyjął korzyści majątkowe w kwocie prawie 900 tysięcy złotych. Ponadto przekraczając swoje uprawniania dopuścił się wyrządzenia szkody w mieniu Instytutu w łącznej kwocie ponad 2 milionów złotych. Szkoda ta wynikała między innymi z zawłaszczania mienia Instytutu, fikcyjnego zatrudnienia osób, tylko po to by pobierać od nich część wynagrodzenia za pracę, a także wydatkowania mienia IMGW w celu budowania pozycji osobistej i zawodowej.
Mechanizm popełniania przestępstw przez Mieczysława O. był różny, w zależności od kategorii konkretnego przestępstwa. Zawsze jednak polegał on na wykorzystywaniu pełnionej funkcji Dyrektora Instytutu, w celu czerpania z tego tytułu bezprawnych korzyści majątkowych bądź osobistych.
Fikcyjnie zatrudniał on również pracowników, w zamian za co otrzymywał część ich wynagrodzenia. Były dyrektor przyjmował też korzyści majątkowe od osób spoza Instytutu, w zamian za załatwienie pracy w Instytucie. Korzyści majątkowe w postaci części premii były ponadto przyjmowane od podległych mu pracowników.
Ponadto zarzuty aktu oskarżenia dotyczą zakupu biletów lotniczych dla czterech osób w klasie biznes za kwotę ponad 200 tysięcy złotych na rejs z Warszawy do Stanów Zjednoczonych, zakupu drogich alkoholi, słodyczy i kwiatów, celem wręczania ich innym osobom, co miało na celu budowanie pozycji zawodowej i osobistej oskarżonego.
Oskarżony zlecił także sprawdzenia pomieszczeń Instytutu pod kątem zainstalowania urządzeń podsłuchowych oraz montażu urządzeń antypodsłuchowych w zajmowanym przez siebie gabinecie.
Oskarżony Mieczysław O. został zatrzymany w lipcu 2016 roku i od tamtej pory przebywa w areszcie śledczym. Na poczet grożących mu kar oraz obowiązków naprawienia szkody, prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego na łączną kwotę ponad 1 miliona 200 tysięcy złotych. Zabezpieczono środki pieniężne oraz nieruchomości.
Przesłuchany w charakterze podejrzanego w toku postępowania przygotowawczego Mieczysław O. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i skorzystał z prawa do odmowy złożenia wyjaśnień.
Kara łączna, jaka w tym przypadku grozi oskarżonemu, to 15 lat pozbawienia wolności.