Sejmik Województwa Podkarpackiego stanął po stronie rodziny. Radni uchwalili nowy program współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi na rok 2020, w którym uwzględniono jeden z najważniejszych postulatów Samorządowej Karty Praw Rodzin współtworzonej przez Instytut Ordo Iuris. W programie umieszczono zasadę wzmacniania rodziny i małżeństwa, która wyklucza także przeznaczenie samorządowych środków i mienia na projekty podważające tożsamość małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny - poinformowało w komunikacie Ordo Iuris.
Pełna treść komunikatu Ordo Iuris:
Sejmik Województwa Podkarpackiego przyjął Program współpracy Samorządu Województwa Podkarpackiego z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2020. W rozdziale III programu (§ 5) określone są zasady, na których opiera się współpraca samorządu województwa z podmiotami uczestniczącymi w programie. W tym roku radni postanowili dopisać do programu nową zasadę nr 8. Jest nią zasada wzmacniania rodziny i małżeństwa – „w oparciu o którą Województwo Podkarpackie realizuje zadania publiczne z uwzględnieniem praw rodziny jako podstawowej komórki społecznej, jej autonomii i potrzeb, respektując konstytucyjne prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami oraz konstytucyjną zasadę ochrony dziecka przed demoralizacją. Organy województwa zapewniają ponadto, że powierzone im środki publiczne i mienie publiczne nie są przeznaczane na projekty podważające konstytucyjną tożsamość małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny lub autonomię rodziny”.
Wyszczególnienie osobnej zasady stanowi realizację jednego z najważniejszych postulatów Samorządowej Karty Praw Rodzin, przygotowanej przez liczne prorodzinne organizacje pozarządowe, w tym przez Instytut Ordo Iuris. Do listopada 2019 r. Kartę przyjęło już 25 samorządów w całej Polsce. Radni podkarpaccy zgodzili się, że „pogłębienie ochrony rodziny i małżeństwa stało się koniecznością wobec podejmowanych w ostatnim czasie prób wykorzystywania niektórych jednostek samorządu terytorialnego, a także placówek edukacyjnych, do wspierania ideologicznych inicjatyw podważających gwarantowane konstytucyjnie prawa rodzin, w tym prawa rodziców i dzieci, oraz prawną tożsamość i ustrojową pozycję małżeństwa”. Przypomniano także jedną z poprzednich uchwał Sejmiku, stwierdzając, że „wyodrębnienie tej zasady przyczyni się do ochrony rodzin przed zagrożeniami, które Sejmik Województwa Podkarpackiego dostrzegł w swojej uchwale z dnia 27 maja 2019 r. «w sprawie przyjęcia stanowiska Sejmiku Województwa Podkarpackiego wyrażającego sprzeciw wobec promocji i afirmacji ideologii tak zwanych ruchów LGBT (z ang. Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender)»”.
„Wyodrębnienie przez województwo zasady wzmacniania rodziny i małżeństwa jako jednej z naczelnych zasad współpracy z organizacjami pozarządowymi to precedensowy, pozytywny krok w kierunku realizacji jednego z fundamentów naszego ustroju – ochrony małżeństwa i rodziny, zagwarantowanej w art. 18 oraz art. 71 ust. 1 Konstytucji RP. Przyjęcie takiej gwarancji na poziomie wojewódzkim stanowi zdecydowaną odpowiedź na oczekiwania zaniepokojonych rodziców, którzy nie życzą sobie, by pieniądze ich samorządu były przeznaczone na finansowanie antyrodzinnych projektów napisanych przez aktywistów ruchu LGBT” - komentuje Nikodem Bernaciak, analityk Instytutu Ordo Iuris.