Przejdź do treści
Blisko 7500 tysiąca zakażonych koronawirusem. Najwięcej w Małopolsce
Adam Zawadzki

Mamy 7482 nowych przypadków zakażeń koronawirusem - podało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 5 osób, natomiast z powodu współistnienia choroby z innymi schorzeniami 36 osób. Od początku pandemii w Polsce odnotowano 183 248 przypadków zakażenia i 3 614 zgonów.

Nowe zakażenia dotyczą województw: małopolskiego (1201), mazowieckiego (849), śląskiego (685), łódzkiego (679), lubelskiego (526), pomorskiego (481), kujawsko-pomorskiego (473), podkarpackiego (458), wielkopolskiego (423), dolnośląskiego (406), opolskiego (348), podlaskiego (283), zachodniopomorskiego (217), warmińsko-mazurskiego (190), świętokrzyskiego (170) i lubuskiego (93).


Mamy 7482 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: małopolskiego (1201), mazowieckiego (849), śląskiego (685), łódzkiego (679), lubelskiego (526), pomorskiego (481), kujawsko-pomorskiego (473), podkarpackiego (458), wielkopolskiego (423),

— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) October 19, 2020

Ponad 670 zajętych respiratorów 

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 8375 chorych, u których potwierdzono zakażenie; 672 z nich podłączonych jest do respiratorów. Z danych MZ wynika, że od początku epidemii wyzdrowiało 94 tys. 14 osób, u których potwierdzono zakażenie, wobec 92 651 osób w niedzielę, czyli w ciągu doby przybyło 1363 ozdrowieńców. 

Na kwarantannie przebywa 304 tys. 567 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęto 46 tys. 864 osoby. 

Liczby te sukcesywne rosną. W niedzielę było ich odpowiednio 8076 i 649, w sobotę: 7612 i 604; w piątek: 6980 i 540; w czwartek: 6538 i 508, w środę: 6084 i 467, we wtorek - 5669 i 421.

 

???? Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/5i9HVgdxez

— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) October 19, 2020

Nowe obostrzenia - co się zmieniło? 

Od soboty obowiązują nowe obostrzenia w związku z epidemią COVID-19; w przypadku imprez okolicznościowych wejdą one w życie od poniedziałku. Przewidują one m.in., że w szkołach wyższych i ponadpodstawowych w strefie żółtej będzie nauczanie hybrydowe, w strefie czerwonej - zdalne.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili na konferencji prasowej nowe zasady bezpieczeństwa, które zaczną obowiązywać od soboty 17 października. 

Zgodnie z nimi w strefie żółtej oraz w strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte dla klientów w godzinach 6-21, potem możliwe będzie tylko wydawanie posiłków na wynos. Ponadto zgodnie z nowymi obostrzeniami zajęty może być tylko co drugi stolik.

Sytuacja w strefie żółtej 

Jeśli chodzi o transport publiczny, to w strefie żółtej oraz w strefie czerwonej od soboty obowiązywać będzie zasada, że zajętych może być połowa miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc. W uroczystościach religijnych będzie mogło brać udział - w strefie żółtej nie więcej niż jedna osoba na cztery metry kwadratowe obiektu a w strefie czerwonej jedna osoba na siedem metrów kwadratowych.

W strefie żółtej zgromadzenia publiczne nie będą mogły liczyć więcej niż 25 osób; w strefie czerwonej liczebność zgromadzeń publicznych zostanie ograniczona do 10 osób. W strefie żółtej w szkołach wyższych i ponadpodstawowych będzie obowiązywało nauczanie hybrydowe. Z kolei w strefie czerwonej nauczanie w szkołach wyższych i ponadpodstawowych będzie miało charakter zdalny (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Nowe zasady dotyczące organizacji imprez

W obu strefach wydarzenia sportowe będą mogły się odbywać, ale bez udziału publiczności, podczas wydarzeń kulturalnych będzie mogła być zajętych jedynie jedna czwarta miejsc dla publiczności, a także zawieszona zostanie działalność basenów, aquaparków i siłowni. 

Ponadto od poniedziałku 19 października będą też obowiązywać nowe zasady dotyczące organizacji imprez okolicznościowych, m.in. wesel. W strefie żółtej będą one mogły liczyć maksymalnie 20 osób; nie będą dopuszczalne zabawy taneczne. W strefie czerwonej będzie obowiązywał zakaz organizowania wesel, konsolacji i innych imprez okolicznościowych.

 

twitter/Ministerstwo Zdrowia

Wiadomości

Kluby „Gazety Polskiej” niosą pomoc powodzianom!

Podnieśli koronę wałów do poziomu wody z powodzi 1997 r.

Austria: Woda ustępuje, ale to nie koniec zagrożeń

Pieniądze rzekome: 20 miliardów z UE na odbudowę po powodzi

Webb sfotografował galaktyczną kolizję i... uśmiechniętą twarz

Przez Węgry przechodzi fala kulminacyjna. Budapeszt umocniony

Ostrzegli strony bliskowschodniego konfliktu przed eskalacją napięć

Kulminacja Odry w Brzegu Dolnym. Ludzie na wałach. Bronią miasta

Zapytali niemiecki wywiad, czy prowadzi działania w Polsce

Agencja ONZ organizuje pomoc dla poszkodowanych w powodzi

Atak nożownika w Rotterdamie. Krzyczał: Allahu akbar

Sutryk zapewniał, że są bezpieczni. Czwartą noc umacniają wały

W Zachodniopomorskim trwa montaż zapór. To ich martwi

Jest komunikat w sprawie nałożenia się fal wezbraniowych

Dobroduszna minister Henning-Kloska chce dawać pożyczki strażakom

Najnowsze

Kluby „Gazety Polskiej” niosą pomoc powodzianom!

Webb sfotografował galaktyczną kolizję i... uśmiechniętą twarz

Przez Węgry przechodzi fala kulminacyjna. Budapeszt umocniony

Ostrzegli strony bliskowschodniego konfliktu przed eskalacją napięć

Kulminacja Odry w Brzegu Dolnym. Ludzie na wałach. Bronią miasta

Podnieśli koronę wałów do poziomu wody z powodzi 1997 r.

Austria: Woda ustępuje, ale to nie koniec zagrożeń

Pieniądze rzekome: 20 miliardów z UE na odbudowę po powodzi