Przejdź do treści
14:42 Włochy: Prezydent Duda z małżonką głosowali w Instytucie Polskim w Rzymie
13:39 Wybory prezydenckie: Frekwencja w niedzielnych wyborach prezydenckich na godzinę 12 wyniosła 20,28 proc. - najniższa w województwie opolskim (16 proc.), najwyższa w województwie małopolskim (23 proc)
13:10 Watykan: Około 200 tysięcy osób uczestniczyło w inauguracji pontyfikatu Leona XIV
12:40 Gdańsk: Karol Nawrocki w niedzielę zagłosował w I turze wyborów w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 81 w Gdańsku. "Warto brać odpowiedzialność za Polskę, więc wszystkich zachęcam do tego, aby wybrać swojego kandydata, brać udział w wyborach" - powiedział
11:20 Wybory prezydenckie: Tylko PRAWY GÓRNY RÓG na karcie do głosowania może być obcięty, ponieważ jest to znak dla osób niewidomych – obcięty róg w innym miejscu oznacza, że KARTA JEST NIEWAŻNA
11:09 Szczecin: Seniorka zmarła w lokalu wyborczym; na czas akcji ratunkowej przerwano głosowanie
10:30 Wybory prezydenckie: Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak odnosząc się do sprawy Arkadiusza Myrchy, który miał udostępnić grafikę wyborczą podczas ciszy wyborczej powiedział, że osoby, które zajmują funkcje publiczne powinny świecić przykładem
9:50 PKW: Głosowanie ruszyło bez opóźnień, ale odnotowano 122 przypadki naruszeń ciszy wyborczej - jeden członek komisji uciekł przed policją, inny miał 0,18 promila alkoholu
8:20 Rumunia: Simion oddał głos wraz z Georgescu i powiedział, że głosuje "przeciwko upokorzeniu"
7:52 USA: W 57 obwodach w Stanach Zjednoczonych zakończyło się głosowanie w I turze wyborów prezydenckich - do udziału w głosowaniu zgłosiło się ponad 43 tys. osób
W REPUBLICE W niedzielę o godz. 19:50 zapraszamy na wieczór wyborczy do Telewizji Republika. A w nim m.in.: rozmowy, analizy, dyskusje, a po godz. 21.00 wyniki sondażu exit poll
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Będzie strajk pielęgniarek? Kraska: wierzę, że się dogadamy

Źródło: PAP/Piotr Nowak

- Jesteśmy w szczycie pandemii i każde zawirowanie w postaci akcji protestacyjnej będzie złą metodą, nie posłuży ani pielęgniarkom, ani pacjentom - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wskazał, ze najlepszą metodą jest dialog. Wierzę, że się dogadamy - dodał.

Czwartkowa "Rzeczpospolita" przypomniała, że Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) zapowiedział spory zbiorowe z pracodawcami, które mogą zakończyć się strajkiem. Powodem wejścia w spory zbiorowe jest przeciążenie pracą i protest przeciw włączeniu tzw. zembalowego do ogólnej puli pieniędzy przyznawanych szpitalom. Pielęgniarki domagają się także niezwłocznej publikacji ustawy covidowej, która zakłada dodatki w wysokości 100 proc. podstawy wynagrodzenia dla personelu medycznego pracującego przy Covid-19.

W czwartek w Programie Pierwszym Polskiego Radia wiceminister zdrowia pytany o ustawę wprowadzająca dodatki, która czeka na publikację oraz o uchwaloną zaraz po niej przez Sejm nowelizację tej ustawy. Odniósł się do użytego w pytaniu sformułowania "kto daje i odbiera".

- Nie możemy w takich kategoriach rozmawiać. Jesteśmy w szczycie pandemii, jesteśmy w bardzo ciężkim okresie jeśli chodzi o polską służbę zdrowia, więc myślę, że każde zawirowanie w postaci akcji protestacyjnej będzie złą metodą. Dlatego myślę, że rozmowy i jeszcze raz rozmowy ze związkiem pielęgniarek i położnych są tą metodą, aby dojść do jakiegoś porozumienia - powiedział Kraska.

Pytany zaś, czy rozmowy są prowadzone, wskazał, że "do tej pory z panią przewodniczącą (OZZPiP Krystyną Ptok) rozmawialiśmy i myślę, że to były dobre rozmowy". "Więc myślę, że taka kontynuacja na pewno będzie" - zaznaczył.

Wskazał też, że strajk "na pewno nie będzie służył ani paniom pielęgniarkom, a tym bardziej naszym pacjentom". Zaznaczył, że nie wyobraża sobie, by w tej chwili pacjenci nie byli zaopiekowani przez pielęgniarki. Jednocześnie - jak mówił - chyli czoła przed nimi i przed pracą jaką wykonują. Podkreślił, że zdaje sobie sprawę jak wiele wysiłku pielęgniarki i pielęgniarze wkładają w swoją pracę oraz że są oni na pierwszej linii frontu walki z Covid-19 i są narażeni za zakażenie koronawirusem, w efekcie, którego wiele pielęgniarek zmarło. "Dlatego wierzę w to, że się dogadamy" - dodał wiceminister zdrowia.

Dopytywany o ustawę covidową z 100-proc. dodatkami, powiedział: "W tej chwili jest ustawa, która trafiła do Senatu. Myślę, że w przyszłym tygodniu Senat się zbierze i ustawę przeproceduje. Trafi ona do Sejmu i wtedy zostaną opublikowane te dwie ustawy: ta, która jest podpisana przez pana prezydenta i ta, która wróci z Senatu"

Kraska dopytywany, czy równolegle będą prowadzone dalej rozmowy ze związkiem pielęgniarek i położnych wskazał: "Myślę, że tak, bo najlepszą metoda jest jednak dialog, rozmowa". "I mam nadzieję, że te rozmowy przyniosą dobre efekty dla obu stron" - dodał.

Pod koniec października Sejm przegłosował poprawki Senatu do ustawy dotyczącej przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Posłowie poparli – mimo negatywnego stanowiska rządu – poprawkę, zgodnie z którą dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia przysługiwać ma wszystkim (a nie tylko tym skierowanym do pracy) pracownikom ochrony zdrowia zaangażowanym w leczenie chorych na COVID-19 lub podejrzanych o zakażenia.

Sejm krótko potem uchwalił kolejną nowelizację tzw. ustawy covidowej. Jej projekt został złożony przez PiS w celu – jak wskazano w uzasadnieniu – "konwalidacji błędu", który miał miejsce podczas rozpatrywania senackich poprawek do poprzedniej noweli covidowej. Nowela jest procedowana w Senacie.

4 listopada prezydent podpisał ustawę przesłaną mu już z Sejmu po poprawkach Senatu, ale dotąd nie została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Wcześniej, 1 listopada minister Niedzielski wydał polecenie prezesowi NFZ, by osoby z personelu medycznego walczące z COVID-19, wraz z ratownikami medycznymi oraz diagnostami laboratoriów szpitalnych otrzymywały o 100 proc. większe wynagrodzenie w formie świadczenia dodatkowego. Polecenie weszło w życie z dniem podpisania.

W poleceniu przesądzono, że obejmie ono poza wcześniej wskazanym personelem medycznym szpitali II i III poziomu, również podmioty lecznicze, w których skład wchodzą jednostki systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego lub izby przyjęć, a także laboratoria podmiotów leczniczych będących szpitalami I, II i III poziomu, z którymi Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę o wykonywanie testów diagnostycznych RT-PCR w kierunku SARS-CoV-2.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnia, że lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i diagności laboratoryjni zaangażowani w walkę z epidemią otrzymają dodatki; a zwiększone wynagrodzenia są naliczane od początku listopada. 

PAP

Wiadomości

Ambasada Rosji otworzyła wystawę. Moskwa znów pisze historię na nowo

Ponad 5 tys. Polaków zgłosiło udział w wyborach w Azji Wschodniej i Płd.-Wschodniej

Dwie komisje na warszawskiej Pradze wstrzymały na 30 minut pracę. Powodem zapach spalenizny

Nasz widz informuje: baner kandydata znajduje się w pobliżu wejścia do komisji wyborczej

WAŻNE: Kolejny możliwy przypadek złamania ciszy wyborczej. Szefowa suwalskiej PO agitowała na Facebooku

Wojna na Ukrainie Rosję osłabia, a Chiny wzmacnia

Zatakował i ugryzł członka komisji. Interwencja policji

Dziennikarz WP alarmuje: otrzymałem nieostemplowaną kartę do głosowania

Eurowizja: Jak głosowała Polska? Jury i widzowie z różnymi wyborami!

Justyna Steczkowska zabrała głos po Eurowizji. Padły mocne słowa

Papież z Chicago podbija serca Amerykanów. Rzym notuje boom

PKW: frekwencja do południa wyniosła 20,28 proc. Małopolska liderem

Polskie wsparcie dla Ukrainy - co zrobi rząd Tuska?

Burza po tekście PAP ws. urodzin św. Jana Pawła II. „Wspólnota z głowami do góry, albo skundleni”

Bąkiewicz: Polacy doświadczają codziennie presji niemieckiej

Najnowsze

Ambasada Rosji otworzyła wystawę. Moskwa znów pisze historię na nowo

WAŻNE: Kolejny możliwy przypadek złamania ciszy wyborczej. Szefowa suwalskiej PO agitowała na Facebooku

Wojna na Ukrainie Rosję osłabia, a Chiny wzmacnia

Zatakował i ugryzł członka komisji. Interwencja policji

Dziennikarz WP alarmuje: otrzymałem nieostemplowaną kartę do głosowania

Ponad 5 tys. Polaków zgłosiło udział w wyborach w Azji Wschodniej i Płd.-Wschodniej

Dwie komisje na warszawskiej Pradze wstrzymały na 30 minut pracę. Powodem zapach spalenizny

Nasz widz informuje: baner kandydata znajduje się w pobliżu wejścia do komisji wyborczej