Sejm nie poparł wniosków złożonych przez PO, .Nowoczesną i PSL ws. odrzucenia rzadowego projektu powołującego komisję weryfikacyjną ws. reprywatyzacji w Warszawie. Dokument trafi teraz do prac w komisji.
Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu głosowało 182 posłów, 220 było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu. Projekt ustawy o "szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich wydanych z naruszeniem prawa" przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości.
Komisja, o której mowa jest w rządowym projekcie, będzie mogła np. utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną (uznać słuszność zwrotu nieruchomości), uchylić decyzję reprywatyzacyjną i podjąć decyzję merytoryczną, która pozwoli odebrać bezprawnie pozyskaną nieruchomość.
Powstanie również możliwość uchylenia decyzji reprywatyzacyjnej i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia organowi, który ją wydał, wraz z wiążącymi wskazaniami co do dalszego postępowania, albo stwierdzić wydanie decyzji reprywatyzacyjnej z naruszeniem prawa, jeśli wywołała nieodwracalne skutki prawne.
W takiej sytuacji komisja będzie mogła nałożyć na osobę, która skorzystała na wydaniu decyzji reprywatyzacyjnej, obowiązek zwrotu nienależnego świadczenia w wysokości odpowiadającej wartości bezprawnie przejętej nieruchomości. Komisja będzie miała też prawo wstrzymywania postępowań innych organów, np. sądów, oraz dokonywać wpisów w księgach wieczystych.