Badacze IPN odkrywają kolejne tajemnice kwatery "Ł"
Badacze IPN odnajdują kolejne zdegradowane i rozdrobnione szczątki ludzkie w kwaterze „Ł” na warszawskich powązkach wojskowych. Wiceprezes IPN, prof. Krzysztof Szwagrzyk, podkreśla, że tak zły stan szczątków to wynik masowego niszczenia w latach 80. miejsc pochówków więziennych z lat 40. i 50. Dotychczas odnaleziono tylko jedną jamę grobową z całymi szczątkami.
- Dotychczas odkryliśmy tylko jedną jamę grobową, w której odkryliśmy niezniszczone szczątki człowieka. We wszystkich pozostałych przypadkach mamy ogromne ilości fragmentów szczątków ludzkich zdegradowanych, zniszczonych śladami działań po koparkach - powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN
To ostatni etap poszukiwań w kwaterze „Ł”. Zespół IPN spodziewa się podjąć z ziemi szczątki ok. 100 osób, w tym żołnierzy podziemia niepodległościowego. W latach 1948-1956 zostali straceni lub zmarli oni w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Wciąż poszukiwane są szczątki m.in. gen. Augusta Emila Fieldorfa, rtm. Witolda Pileckiego, płk. Łukasza Cieplińskiego.