- Białoruskie służby dwukrotnie zaatakowały kamieniami polskich funkcjonariuszy SG. Uszkodzona została budka wartownicza – poinformowała we wtorek rzecznik prasowa Straży Granicznej, por. Anna Michalska.
W Dubiczach Cerkiewnych ok. godz. 22 podczas próby przekraczania granicy przez 9 obywateli Iraku białoruscy funkcjonariusze rzucali kamieniami w kierunku polskich służby. Uszkodzili budkę wartowniczą oraz elewację.
Następnie ok. 23.15 doszło do kolejnej prowokacji. Białoruscy pogranicznicy znów rzucali kamieniami w stronę polskich patroli. „Nie widzieliśmy tam cudzoziemców" – podkreśliła Michalska.
Ubiegłej doby Straż Graniczna odnotowała liczne przecięcia zapory z drutu żyletkowego.
Zatrzymano również dwie osoby za pomocnictwo. Jednym z nich był obywatel Rosji narodowości czeczeńskiej. Czekał on po polskiej stronie granicy, aby odebrać osobę, która miała nielegalnie przedostać się na teren naszego kraju, a następnie przewieźć ją do Niemiec. „Inna osoba zatrzymana za pomocnictwo czekała na obywateli Jemenu i Nigerii" – dodała rzecznik.
#zgranicy🇵🇱🇧🇾
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) March 22, 2022
Na odcinku #PSGDubiczeCerkiewne funkcjonariusze służb🇧🇾 rzucali kamieniami w patrole🇵🇱, uszkadzając budkę wartowniczą (m. in.wybite szyby), miało to uniemożliwić zatrzymanie cudzoziemców (9 ob.Iraku), którzy przecięli concertinę i nielegalnie przekroczyli granicę. pic.twitter.com/kqMalWFrRE
Wcześniej SG poinformowała na Twitterze, że minionej doby aż 134 osoby próbowały dostać się nielegalnie do Polski z Białorusi. To najwięcej od początku roku.
„Najwięcej cudzoziemców zatrzymano w Narewce, bo aż 40 osób" - podała Straż Graniczna.
Dodano, że miała tam miejsce akcja ratownicza, podczas której wspólnie ze strażakami udało się pogranicznikom wydostać z bagien 16 obywateli Iraku.
CZYTAJ: Kolejne dzieci z Ukrainy w polskich szkołach
Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca, jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r. Wcześniej na tym terenie od 2 września do 30 listopada 2021 r. był wprowadzony stan wyjątkowy.
W rozporządzeniu podano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do - jak napisano - eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.
Trwa budowa zapory chroniącej granicę.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
SKANDAL! Machina hejtu silnych razem ruszyła, atakują Nawrockiego fejkowymi zdjęciami. Goebbels by się nie powstydził takiej propagandy...
Niebezpieczna sytuacja z udziałem pasażerów: Kierowca autobusu chciał uniknąć kolizji, pojazd wylądował na słupie
Najnowsze
SKANDAL! Machina hejtu silnych razem ruszyła, atakują Nawrockiego fejkowymi zdjęciami. Goebbels by się nie powstydził takiej propagandy...
Nie żyje legendarny polski opozycjonista Jerzy Majchrzak
Za Ukraińcem podejrzanym o zabójstwo na warszawskiej Woli wystawiono list gończy
Liga NHL: Szalony mecz w Columbus