Przejdź do treści
Wydarzenie 6 sierpnia przed Sejmem, przed oraz podczas zaprzysiężenia Karola Nawrockiego, odbędzie się wielkie zgromadzenie Polaków. Później - odbędzie się biało-czerwony Marsz na Plac Zamkowy
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej we Wrocławiu zaprasza 6 sierpnia, g. 18, na Mszę św. w intencji nowego Prezydenta RP Karola Nawrockiego w kościele św. Michała przy ul. Prusa 78 we Wrocławiu
Wydarzenie Sejm od kuchni: Spotkanie nad zalewem w Brańsku (woj. podlaskie) z posłami na sejm: R. Foglem, A. Śliwką, J. Sasinem, S. Łukaszewiczem, D. Stefaniukiem i P. Drabkiem. 9 sierpnia (sobota) godz. 18:00
Zaproszenie Klub „Gazety Polskiej” w Perth Australia zaprasza na obchody 81. rocznicy Powstania Warszawskiego, 10 sierpnia 2025 r. (niedziela), g. 9.30 Msza św. - g. 10.45projekcja filmu „Sierpniowe Niebo. 63 Dni Chwały”, 35 Eighth Ave, Maylands
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Pabianice zaprasza na XI Festyn Patriotyczno-Rodzinny, 15 sierpnia 2025 r. godz. 10:00 Msza Św. Godz. 16:00 - rozpoczęcie, Parafia Św. Maksymiliana Marii Kolbego, ul. Jana Pawła II 46, Pabianice
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Andrzej Poczobut zatrzymany w Grodnie. Od lat walczył o prawa Polaków na Białorusi

Źródło: Fot. PAP/Rafał Guz

Dziś nad ranem został zatrzymany w Grodnie członek zarządu Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut; człowiek prawy i pryncypialny, od lat walczący o prawa Polaków na Białorusi, wielokrotnie represjonowany przez reżim Łukaszenki - poinformował na Twitterze w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.

W środę Andżelika Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi została skazana na 15 dni aresztu za organizację "nielegalnej imprezy masowej". Za taką władze uznały zorganizowany 7 marca tradycyjny doroczny jarmark Grodzieńskie Kaziuki. Prezes ZPB została zatrzymana we wtorek i doprowadzona na komendę milicji w Grodnie. Następnie przewieziono ją do aresztu.

W czwartek rano o zatrzymaniu Andrzeja Poczobuta poinformował szef KPRM

- Dziś nad ranem został zatrzymany w Grodnie Andrzej Poczobut. Człowiek prawy i pryncypialny od lat walczący o prawa Polaków na Białorusi, wielokrotnie represjonowany przez reżim Łukaszenki. Członek zarządu Związku Polaków na Białorusi. Andrzej trzymaj się! Nie zostawimy Was! - napisał w czwartek szef kancelarii premiera.

W reakcji na zatrzymanie prezes Związku Polaków na Białorusi sprzeciw wyraził polski MSZ. Zaapelował o jak najszybsze zwolnienie Borys i "zaprzestanie arbitralnych prześladowań przedstawicieli mniejszości polskiej". Do polskiego resortu dyplomacji został wezwany także chargé d’affaires Ambasady Republiki Białorusi w Polsce.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w środę, że o sprawie zatrzymania Andżeliki Borys będzie rozmawiał z unijnymi liderami podczas rozpoczynającego się w czwartek dwudniowego posiedzenia Rady Europejskiej.

- Nie zgadzamy się na takie traktowanie Polaków, na branie tego typu właściwie zakładników, tak można powiedzieć o tego typu działaniu, które władze białoruskie stosują na coraz szerszą skalę. Jest to działanie absolutnie niezgodne z jakimikolwiek standardami międzynarodowymi - podkreślił w środowym oświadczeniu szef polskiego rządu. 

PAP

Wiadomości

tramwaj w Warszawie

Uroczystości zaprzysiężenia Prezydenta RP: zmiany w ruchu w Warszawie

USA: Donald Trump wskazał swojego następcę

Będą rozbudowywać ogrodzenie wzdłuż granicy, by chronić Grecję

Bill i Hillary Clinton wezwani przed Kongres: w sprawie Epsteina

Litwa żąda „natychmiastowego” wsparcia NATO

Środowe rozmowy w Moskwie. Trump czeka na relację Witkoffa

Szczepkowska wyraźnie apeluje do Hołowni, by nie dopuścił do zaprzysiężenia Karola Nawrockiego

Tour de Pologne: Lapeira wygrywa w Karpaczu

Brudziński w Republice: Tusk wypuścił hunwejbinów, a Polacy pokazali, że mają rozum

Znamy skład delegacji USA na zaprzysiężenie Karola Nawrockiego

Tusk w amoku po decyzji sejmu w sprawie Antoniego Macierewicza

Rząd znowu przespał sprawę. Tym razem chodzi o bezpieczeństwo państwa

Mastalerek: Wygrana Karola Nawrockiego jest też wynikiem tego, że Andrzej Duda był dobrym prezydentem

Rumunia: Zmarł pierwszy porewolucyjny prezydent kraju Ion Iliescu

Ostatnie orędzie prezydenta Andrzeja Dudy: „To było 10 bardzo dobrych lat dla Polski”

Najnowsze

Andrzej Duda wywiad

Andrzej Duda w Republice o swojej prezydenturze: 10 lat trudnych, ale dobrych

Bill i Hillary Clinton

Bill i Hillary Clinton wezwani przed Kongres: w sprawie Epsteina

Dovilė Šakalienė

Litwa żąda „natychmiastowego” wsparcia NATO

Donald Trump

Środowe rozmowy w Moskwie. Trump czeka na relację Witkoffa

Szczepkowska wyraźnie apeluje do Hołowni, by nie dopuścił do zaprzysiężenia Karola Nawrockiego

tramwaj w Warszawie

Uroczystości zaprzysiężenia Prezydenta RP: zmiany w ruchu w Warszawie

USA: Donald Trump wskazał swojego następcę

ogrodzenie na granicy Grecji i Turcji

Będą rozbudowywać ogrodzenie wzdłuż granicy, by chronić Grecję