Przejdź do treści
11:30 Pomorskie: Po zderzeniu samochodu osobowego i motocykla zablokowana jest droga krajowa nr 20 w Miszewie (Pomorskie). W wypadku ranna została jedna osoba
11:00 Meksyk: Ważny członek gangu narkotykowego, za którego schwytanie Stany Zjednoczone wyznaczyły nagrodę w wysokości miliona dolarów, został zabity podczas operacji policyjnej w stanie Sinaloa na zachodzie Meksyku
9:24 Koniec z eksperymentami ideologicznymi w armii USA. Donald Trump oświadczył w sobotę w amerykańskiej akademii wojskowej West Point, że służba wojskowa nie będzie już podlegać „absurdalnym eksperymentom ideologicznym” ani „krucjatom budowania narodu”
8:40 Bruksela rozważa zakup amerykańskiej broni w celu dalszego wsparcia Ukrainy w obliczu potencjalnego ograniczenia amerykańskiej pomocy wojskowej,
7:45 Zmasowane ataki Rosji na Ukrainę, najeźdźcy polują na cywili. Wielu zabitych, w tym dzieci
Ważne Na zaproszenie Telewizji Republika, na CPAC do Polski przyleci Sekretarz ds. Bezpieczeństwa Narodowego USA Kristi Noem
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Spotkanie Klub "GP" Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z Mariuszem Błaszczakiem. Spotkanie odbędzie się 29 maja (czwartek) o godz. 18:00. Miejsce: Hotel&Restauracja Pelikan, ul. Wierzbińska 58, Aleksandrów Łódzki
Wydarzenie 27 maja 2025 roku od godz. 16:00 zapraszamy Państwa do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na konferencję naukową
Spotkanie Posłowie M. Błaszczak, P. Czarnek, T. Bocheński, J. Sasin oraz P. Jaki wezmą udział w spotkaniu w Puławach 28 maja godz. 18.00 (Dom Chemika ul. Wojska Polskiego 4)
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z byłym Ministrem Obrony Narodowej, Prawo i Sprawiedliwość Mariuszem Błaszczakiem, 29 maja (czwartek), g. 18, Hotel & Restauracja Pelikan, ul. Wierzbińska 58, Aleksandrów Łódzki
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Gorzów Wielkopolski zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 29 maja (czwartek), g. 19, Wieczernik przy Parafii Pierwszych Męczenników Polski, ul. Biskupia Wilhelma Pluty 7 (przy Placu Jana Pawła II)
Spotkanie Europoseł Patryk Jaki oraz posłem S. Łukaszewicz wezmą udział w spotkaniu w Siemiatyczach 29 maja godz. 18.00 (Zajazd Arkadia ul. Górna 68)
Spotkanie Europoseł Patryk Jaki weźmie udział w spotkaniu w Ostrowi Mazowieckiej 30 maja godz. 18.00 (Stara Elektrownia ul. 11 Listopada 7)
Wydarzenie "Warsaw Boxing Cup" - Pamięci Żołnierzy Walczących w Bitwie Pod Monte Cassino. 31 maja godz. 16:00. "107 Granda na pięści". 1 czerwca godz. 11:00. Ul. Łazienkowska 6a, Warszawa
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Prezydent Andrzej Duda o polskiej fladze: to na nią patrzymy ze wzruszeniem i dumą

Źródło: www.prezydent.pl

To na nią patrzymy ze wzruszeniem, to z niej jesteśmy dumni – mówił prezydent o polskiej fladze podczas uroczystości w Belwederze. Dziękował przy tym mieszkającym za granicą Polakom za to, że pamiętają o biało-czerwonych barwach i przekazują dalej polską kulturę.

 Dzień Polonii i Polaków poza granicami

W piątek, 2 maja, obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser - Dudą uczcili obie te daty podczas uroczystości na dziedzińcu przed Belwederem. 

W jej trakcie prezydent wręczył odznaczenia państwowe działaczom polonijnym, akty nadania obywatelstwa polskiego oraz flagi państwowe organizacjom zasłużonym w działalności społecznej, kulturalnej i gospodarczej w kraju i za granicą.

Fundament barw narodowych

W swoim przemówienia prezydent wskazał, że historia barw polskiej flagi sięga X wieku. Nawiązał również do obchodzonego w ubiegłych tygodniach tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego i stwierdził, że to właśnie sztandar i barwy Królestwa Polskiego "stały się fundamentem" obecnych barw narodowych Polski.

Prezydent wspomniał w tym kontekście o sztandarach ulokowanych w Sali Chorągwianej w Pałacu Prezydenckim. 

"Z jednej strony mamy sztandar Królestwa Polskiego, wielką chorągiew krakowską, czerwoną z białym orłem, obok sztandar Rzeczypospolitej Obojga Narodów, gdzie polski biały orzeł jest obok litewskiej pogoni - jeźdźca pędzącego na koniu" - powiedział. "Barwa czerwona jest barwą tła, a więc tarczy herbowej. W istocie więc śmiało i z dumą możemy mówić i mówimy, że nasze barwy mają swoje głębokie podłoże heraldyczne jako jedne z niewielu barw państwowych na świecie" - zauważył prezydent. 

Przypomniał też, że biel i czerwień zostały ustalone jako barwy narodowe przez Sejm Królestwa Polskiego w 1831 roku, a w 1919 roku - jako barwy godła.

Barwy flagi Solidarności

Prezydent w trakcie przemówienia wskazywał również na wydarzenia historyczne związane z polskimi barwami, przypominając, że to właśnie pod biało-czerwoną flagą walczono w Bitwie Warszawskiej, a w Powstaniu Warszawskim "biało-czerwone opaski były znakiem wojowników walczących o wolną, niepodległą Polskę".

"To biało-czerwone barwy stały się barwami flagi Solidarności, to pod tymi barwami zawsze idziemy, to pod tymi barwami śpiewamy nasz hymn. To biało-czerwona flaga wznosi się na maszt, kiedy nasi sportowcy zwyciężają w zawodach światowej rangi. To na nią patrzymy ze wzruszeniem, to z niej jesteśmy dumni" – mówił.

Przyznał też, że wielokrotnie, będąc poza granicami kraju, ze wzruszeniem patrzył na domy udekorowane białko-czerwonymi barwami jako na "domy, w których rodziny czują swój związek z Polską i polskością".

"Dziękuję za wszystkie przepięknie, w biało-czerwonych barwach udekorowane sale, w których mieliśmy zaszczyt i przyjemność (...) spotykać się w (...) wielu miejscach na całym świecie (...). Ale przede wszystkim dziękuję za to, że pamiętacie o swojej ojczyźnie (...). Dziękuję za to, że uczycie dzieci języka polskiego, polskiej historii, polskiej modlitwy" – dodał.

"Rzeczpospolita pamięta"

W trakcie uroczystości głos zabrała również pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, która podsumowała działania w ramach akcji "Pomoc Polakom na Wschodzie" w latach 2016-2025. "To jest akcja, która nie ma wymiaru tylko materialnego, ale przede wszystkim ma istotne znaczenie dla budowania naszej narodowej wspólnoty, ponieważ ona integruje Polaków mieszkających w kraju, jak i tych, którzy rozsiani są po całym świecie. Ona wzmacnia poczucie jedności i przynależności" - podkreśliła.

Podziękowała wszystkim, którzy akcję przez 9 lat współtworzyli. Do tej pory od 2016 r. pomoc trafiła do Polaków w kilkudziesięciu miejscowościach na terenie Armenii, Białorusi, Estonii, Gruzji, Litwy, Łotwy, Kazachstanu, Mołdawii, Rumunii, Rosji oraz Ukrainy" - zwróciła uwagę. Zwracając się do Polonii powiedziała: 

"Głęboko wierzę w to, że akcja również przyczyniła się do umocnienia więzi między nami, a także, że dla państwa krzepiąca jest świadomość, że Rzeczpospolita zawsze o państwu pamięta".

Wcześniej tego dnia para prezydencka wzięła udział w uroczystość podniesienia flagi na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego.

Prezydent Andrzej Duda odniósł się też do piątkowego święta na portalu X. "Niech biało-czerwona nas łączy – ponad granicami, ponad podziałami – w imię wolnej, silnej i sprawiedliwej Polski. Niech powiewa dumnie – jako znak przeszłości, którą czcimy, teraźniejszości, którą tworzymy, i przyszłości, za którą jesteśmy odpowiedzialni" - napisał.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą obchodzony jest 2 maja od 2002 roku. Święto państwowe ustanowione zostało przez Sejm RP z inicjatywy Senatu RP. W ten sposób uhonorowano osoby żyjące poza granicami Polski, które zabiegały o polską niepodległość oraz wyrażały swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej.

 

Źródło: Republika, PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X


 

Wiadomości

Czy koalicja rządowa jeszcze istnieje?

Rusza "Marsz za Polską". Tysiące patriotów manifestuje poparcie dla Karola Nawrockiego [WIDEO]

Orła z czekolady zastąpił tęczowy orzeł! Tak wyglądają "bojówki" PO [WIDEO]

"Grecki bóg" podbił Ekstraklasę. Takiego strzelca nie było od lat, zobacz wszystkie bramki Koulourisa [WIDEO]

Odkryj Jeziorzany i Sobieszyn – wyjątkowe miejsca na Lubelszczyźnie [wideo]

Otworzyli warszawskie "muzeum absurdu" tęczowego Rafała

Patrioci z całego kraju w drodze na Wielki Marsz za Polską [ZDJĘCIA]

Trzaskowski deklaruje, że pójdzie w Marszu Niepodległości. Bąkiewicz: on łże jak mu wygodnie

Odkryj uroki Lubelszczyzny w nowym odcinku „Polskich Szlaków” [wideo]

Kibice Legii: Kochasz swoje dziecko? 1.06 wszyscy przeciw Trzaskowskiemu!

Smaki Lubelszczyzny – comber z jelenia [wideo]

Na terenie kopalni „Bełchatów” znaleziono szczątki krokodyla sprzed 17 mln lat

Koniec z eksperymentami ideologicznymi w armii USA. Trump: wszystko to się skończyło. To się skończyło z całą mocą [WIDEO]

Fala komentarzy po spotkaniu przy piwie... Nie mają litości

Zmasowane ataki Rosji na Ukrainę, najeźdźcy polują na cywili. Wielu zabitych, w tym dzieci

Najnowsze

Czy koalicja rządowa jeszcze istnieje?

Odkryj Jeziorzany i Sobieszyn – wyjątkowe miejsca na Lubelszczyźnie [wideo]

Otworzyli warszawskie "muzeum absurdu" tęczowego Rafała

Patrioci z całego kraju w drodze na Wielki Marsz za Polską [ZDJĘCIA]

Trzaskowski deklaruje, że pójdzie w Marszu Niepodległości. Bąkiewicz: on łże jak mu wygodnie

Rusza "Marsz za Polską". Tysiące patriotów manifestuje poparcie dla Karola Nawrockiego [WIDEO]

Orła z czekolady zastąpił tęczowy orzeł! Tak wyglądają "bojówki" PO [WIDEO]

"Grecki bóg" podbił Ekstraklasę. Takiego strzelca nie było od lat, zobacz wszystkie bramki Koulourisa [WIDEO]