W poniedziałek Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia rozpozna wniosek Prokuratury Regionalnej w Warszawie o tymczasowe aresztowanie Leszka Czarneckiego w związku z tzw. Aferą GetBack.
Leszek Czarnecki to przewodniczący rady nadzorczej i główny udziałowiec Idea Banku. Według ustaleń prokuratury instytucja była silnie zaangażowana w sprzedaż obligacji windykacyjnej spółki GetBack. Pokrzywdzonych w tej sprawie jest około 10 tysięcy osób, straty przekraczają 2,5 miliarda złotych.
Stołeczny sąd rozpoczął rozpatrywanie wniosku o areszt dla Leszka Czarneckiego na niejawnym posiedzeniu 16 października. Wówczas przychylono się do wniosku obrony biznesmena o odroczenie podjęcia decyzji.
O areszt dla Czarneckiego do sądu zawnioskowała w sierpniu stołeczna Prokuratura Regionalna. Śledczy podejrzewają, że biznesmen może przebywać zagranicą. Zgoda na areszt umożliwi dalsze działania, między innymi wydanie listu gończego za podejrzanym, a następnie - Europejskiego Nakazu Aresztowania.
Prokuratura podejrzewa głównego udziałowca Idea Banku między innymi o popełnienie oszustw na kwotę ponad 130 milionów złotych wobec klientów banku, którzy kupili papiery dłużne GetBacku.
Afera GetBack
Pod koniec października Stołeczna Prokuratura Regionalna przesłała do sądu pierwszy akt oskarżenia w sprawie afery GetBack. Dotyczy on 16 osób, w tym byłego prezesa windykacyjnej spółki Konrada K. i dawnego zarządu Idea Banku, który masowo oferował jej obligacje. Akt oskarżenia zawiera około 30 zarzutów, w tym oszustw, prowadzenia działalności maklerskiej bez zezwoleń i wyprowadzenia trzech miliardów złotych.
Firma GetBack powstała w 2012 roku i zajmuje się zarządzaniem wierzytelnościami. W lipcu 2017 jej akcje zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. O firmie zrobiło się głośno wiosną 2018 roku, gdy okazało się, że ma ona problemy z wykupem wyemitowanych obligacji korporacyjnych.