Pragnę wyrazić wdzięczność pielęgniarkom, pielęgniarzom i położnym za trud i poświęcenie wkładane w pełnienie tej odpowiedzialnej i potrzebnej pracy – napisał przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki, Pielęgniarza i Położnej.
W słowie skierowanym do pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych z okazji przypadającego w środę Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki, Pielęgniarza i Położnej przewodniczący episkopatu podkreślił, że ich praca jest w pierwszym rzędzie służbą życiu i zdrowiu ludzi, czyli temu, co jest podstawowym dobrem każdej osoby ludzkiej.
- Z tej okazji ‒ w imieniu Konferencji Episkopatu Polski – pragnę złożyć wszystkim osobom należącym do tych grup zawodowych, jak najserdeczniejsze życzenia oraz wyrazić wdzięczność za trud i poświęcenie wkładane w pełnienie tej odpowiedzialnej i jakże potrzebnej pracy - zaznaczył abp Gądecki.
Wdzięczność za pracę w dobie pandemii
- Są to okoliczności nadzwyczajne, a służba taka ‒ przy zagrożeniu własnego zdrowia i życia ‒ wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale przede wszystkim odwagi, hartu ducha oraz umiejętności postrzegania swej pracy jako misji i służby wobec drugiego człowieka - ocenił przewodniczący KEP.
Zdaniem abp. Gądeckiego posługa pielęgniarek to nie tylko zabiegi pielęgnacyjne czy medyczne świadczone wobec chorych, ale też "osobiste wczuwanie się, wzruszanie, empatia z osobą chorego".
- Papież w tegorocznym Orędziu na XXIX Światowy Dzień Chorego zachęca nas do okazania uwagi cierpiącemu przez przyjmowanie postawy miłosiernego Samarytanina. Wzywa do zatrzymania się, wysłuchania, nawiązania bezpośredniej i osobistej relacji z drugim człowiekiem, okazywania mu empatii i wzruszenia - przypomniał abp Gądecki.
- Modlę się o życie wieczne dla tych pracowników służby zdrowia, którzy oddali swoje życie w związku z pełnioną służbą w czasie pandemii. Ufam, że dobry Bóg okaże im wszystkim swoje miłosierne oblicze, tak jak im je okazywał wcześniej w chorych i cierpiących, którym służyli - dodał.