Przejdź do treści
19:38 Ukraina: prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dokument w sprawie mianowania byłego premiera Denysa Szmyhala nowym ministrem obrony Ukrainy
17:53 PZPN: Jan Urban selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Polski
16:37 Bruksela: nowy budżet UE na lata 2028-2034 wyniesie 2 biliony euro
16:03 Syria: izraelski atak na Damaszek; ostrzelano m.in. pałac prezydencki, są zabici i ranni
16:00 Portugalia: w lipcu zanotowano rekordową temperaturę wody, sięgającą blisko 26 st. C
15:23 Ukraina: Rada Najwyższa poparła dymisję premiera Szmyhala
Republika W czwartek (17.07) gościem Radia Republika będzie Krzysztof Bosak, wicemarszałek Sejmu, jeden z liderów Konfederacji
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

9. Festiwal Warszawski "Niewinni Czarodzieje"

Źródło: 1944.pl

Warsztaty kryminalne i modowe, kurs tańca, koncert Anny Dereszowskiej i silent disco w klimacie lat 30. to niektóre z atrakcji IX edycji Warszawskiego Festiwalu Niewinni Czarodzieje, który odbędzie się w dniach 14-21 listopada w Warszawie.

To dziewiąta edycja festiwalu, który rozpoczął się w 2006 r. odsłoną przybliżającą wydarzenia października 1956 r. Następne edycje były poświęcone kolejnym dekadom w XX-wiecznej historii Polski. Obecna odsłona przybliża okres lat 30., a jej hasło przewodnie "Gramy vabank" nawiązuje do popularnego filmu "Vabank" Juliusza Machulskiego, którego akcja rozgrywa się w tamtym czasie. Organizatorem festiwalu jest Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego.

Festiwal rozpocznie się w piątek wieczorem dancingiem w klimacie lat 30. na terenie Wyścigów Konnych na Służewcu. Historię Wyścigów, będących jedną z najbardziej spektakularnych realizacji architektonicznych przedwojennej Polski, przybliży podczas sobotniego spaceru architekt Grzegorz Mika. Tego samego dnia w Kinie Atlantic zaplanowano spotkanie poświęcone filmom i celebrytom z lat 30. pt. "Kino i życie wytworne", które poprowadzi pisarz, autor książek poświęconych m.in. życiu międzywojennych elit Sławomir Koper.

W niedzielne popołudnie osoby obdarzone żyłką detektywistyczną będą mogły wziąć udział w kryminalnych warsztatach terenowych, których uczestnicy poznają m.in. przedwojenne metody prowadzenia śledztwa i badania miejsca zbrodni. Warsztaty będą kontynuowane w poniedziałek częścią poświęconą rekonstrukcji ówczesnej rozprawy sądowej.

Również w poniedziałek odbędzie się spotkanie poświęcone komunikacji wizualnej w latach 30. "Od wielkiego kryzysu do wielkiej Polski". W tym samym dniu wieczorem w Fotoplastikonie Warszawskim zaplanowano wernisaż wystawy "W starym kinie". Towarzyszyć mu będzie koncert Anny Dereszowskiej, która zaprezentuje utwory popularnego w międzywojniu kompozytora Henryka Warsa. Na ten wieczór przewidziano również spektakl w formule nawiązującej do przedwojennego kawiarnianego kabaretu literackiego w Klubie Komediowym przy ul. Nowowiejskiej.

Miłośnicy tańca we wtorkowy wieczór będą mogli nauczyć się podstawowych kroków stylów tanecznych popularnych w latach 30. takich jak tango, fokstrot czy walc angielski. Środowy program festiwalu zdominują warsztaty. Pierwszy z nich poświęcony projektowaniu logotypów, czyli form graficznych identyfikujących daną markę, zaoferuje uczestnikom możliwość samodzielnego zaprojektowania logotypu. Równolegle odbywać się będą warsztaty modowe pt. "Wdzięk, szyk, czar, styl!", których adepci własnoręcznie wykonają kapelusz, niezbędny dodatek modnej kobiety międzywojnia.

Na czwartek zaplanowano drugą część warsztatów przygotowywania logotypów oraz wieczór muzyczno-filmowy w sali kinowej Muzeum Niepodległości, podczas którego zaprezentowane zostaną improwizowane na żywo dubbingi do wyświetlanych wybranych scen z klasyki kina. Festiwal zakończy piątkowe silent disco pn. "Lata 30. wrócą sukni szelestem" w Domu Zabawy i Kultury przy ul. Belwederskiej, gdzie m.in. będzie można posłuchać szlagierów z lat 30. zremiksowanych ze współczesnymi beatami.

Szczegóły festiwalu oraz informacje o rejestracji do udziału w niektórych wydarzeniach i możliwości zakupu biletów jest dostępna na www.niewinniczarodzieje.pl.

pap

Wiadomości

Taki sztab szkoleniowy powołał Jan Urban. Internauci komentują wybór nowego selekcjonera

Marcin Hakiel wraca do rozstania z Kasią Cichopek. "Zadałem pytania, dostałem kłamstwa"

Rzecznik SN komentuje zarzuty bodnarowskiej prokuratury dla prof. Manowskiej: "nie trzymają się kupy"

Granica z Niemcami zabezpieczona? Nic z tych rzeczy, Matecki prezentuje znamienne WIDEO

Wiceminister Andrzej Szejna z Nowej Lewicy nie wróci już na stanowiska wiceszefa MSZ

Decyzja bodnarowskiej prokuratury ws. Manowskiej rozgrzała internautów

Gmyz: Bodnarowcy podejmują kolejną próbę bezprawnego przejęcia Sądu Najwyższego

Leon XIV: polityka może łączyć, jeśli nie zadowala się propagandą

Oficjalnie: Jan Urban selekcjonerem reprezentacji!

UJAWNIAMY: 570 tysięcy na centrum integracji imigrantów w Lublinie – kulisy i powiązania Stowarzyszenia Homo Faber

Tak muzułmanie chcą podbić Zachód. Kulę zastępuje karta do głosowania [WIDEO]

Tak się robi "politykę historyczną" za KO. Są "Nasi chłopcy", a nie ma kata Obławy Augustowskiej Maksymiliana Schnepfa

Unijna solidarność w praktyce. Saryusz-Wolski podaje przykład

Sprzedaż biletów na MŚ 2026 rusza we wrześniu. Jak je zdobyć i co trzeba wiedzieć?

Izrael uderzył w Damaszek. Zaatakował pałac prezydencki i gmach ministerstwa obrony [WIDEO]

Najnowsze

Taki sztab szkoleniowy powołał Jan Urban. Internauci komentują wybór nowego selekcjonera

Wiceminister Andrzej Szejna z Nowej Lewicy nie wróci już na stanowisko wiceszefa MSZ

Decyzja bodnarowskiej prokuratury ws. Manowskiej rozgrzała internautów

Gmyz: Bodnarowcy podejmują kolejną próbę bezprawnego przejęcia Sądu Najwyższego

Leon XIV: polityka może łączyć, jeśli nie zadowala się propagandą

Marcin Hakiel wraca do rozstania z Kasią Cichopek. "Zadałem pytania, dostałem kłamstwa"

Rzecznik SN komentuje zarzuty bodnarowskiej prokuratury dla prof. Manowskiej: "nie trzymają się kupy"

Granica z Niemcami zabezpieczona? Nic z tych rzeczy, Matecki prezentuje znamienne WIDEO