„Polska na dzień dobry”. Sakiewicz: Znając PiS, oni ten Polski Ład zrealizują

Fot. Flickr/Prawo i Sprawiedliwość

Pierwszym gościem programu „Polska na dzień dobry” był red. Tomasz Sakiewicz, który m.in. analizował Polski Nowy Ład.

Według red. Sakiewicza dobrym pomysłem jest m.in. program tanich mieszkań. – Być może będzie to tańsze niż gdyby państwo było deweloperem. Niewielkie domki nie stwarzają wielkiego zagrożenia budowlanego – zauważył.

Pochwalił także podwyższenie kwoty wolnej od podatku. – Ściągnie pieniędzy od najbiedniejszych, a potem wysyłanie ich do opieki społecznej jest bez sensu. Państwo tym ludziom jedną ręką daje, a drugą zabiera. Lepiej po prostu tym ludziom nie zabierać pieniędzy – zauważył publicysta.

– Podniesienie drugiej stawki podatkowej zawsze łączyło się z wyznaczeniem granicy klasy średniej. Do tej pory była ona sztucznie zaniżona – stwierdził Sakiewicz.

Wśród bardziej kontrowersyjnych pomysłów gość programu wymienił nałożenie równej stawki zdrowotnej, „co uderzy w ludzi najlepiej zarabiających”. Wskazał także na likwidację tzw. umów śmieciowych.

– Zgadzam się z tym, co powiedział Prezes Kaczyński, że trzeba zlikwidować umowy „śmieciowe”, trzeba objąć składką ZUS możliwie wszystkie umowy. Ale rzecz jest w wysokości stawki. W mediach 40 proc. oznacza redukcję zatrudnienia o połowę. Jeżeli dołożymy do umów 40 proc., to koszty pracy tak radykalnie wzrosną, że potrzebne będą zwolnienia. Dlatego stawki ZUS powinny być niższe – mówił Sakiewicz.

Generalnie publicysta uznał jednak program za rewolucyjny. Odnosząc się do zarzutów, że jest to program wyborczy, przypomniał, że wybory są planowane za 2,5 roku, „więc jeżeli partia rządząca będzie działać tak, żeby większość ludzi była z nich zadowolona, to dobrze dla nas”. – Jeżeli na tym polega program wyborczy, że spełnia się obietnice i daje ludziom nawet więcej niż oczekiwali, to niech to będzie program wyborczy – mówił Tomasz Sakiewicz. – Znając PiS, to wydarzy się prawie wszystko i oni wszystko zrealizują.

Tomasz Sakiewicz podsumował także usunięcie dwóch posłów z Platformy. – Zanim poderżną mu gardło, on im poderżnął – powiedział. – Głupio się przyznać, że chodzi tylko o stołek, ale oczywiście nie o ideologię tu chodzi – mówił.

Redaktor zapowiedział również galę z okazji urodzin TV Republika, podczas której zostaną przyznane nagrody. – Nie mogę zdradzić, kto dostanie nagrodę, natomiast będą to osoby, z tej najwyższej najwyższej półki intelektualnej i moralnej, wielce zasłużone w dla kultury, nauki, ale i walki z pandemią, których wkład intelektualny i moralny nie budzi wątpliwości – mówił.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy