„Polska na dzień dobry”. Sakiewicz: Myśl Mochnackiego to myśl niepodległościowa

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Gościem programu „Polska na dzień dobry” był redaktor Tomasz Sakiewicz.

Premier Morawiecki uczestniczył niedawno w mszy żałobnej w intencji śp. Maurycego Mochnackiego, którego szczątki po blisko 200 latach wróciły do ojczyzny. Sakiewicz zaznaczył, że pojutrze mija 195 rocznica ukazania się pierwszego numeru Gazety Polskiej i że Mochnacki był jej założycielem. - Gazeta Polska była głównym organem powstania listopadowego. Myśl Mochnackiego to myśl niepodległościowa - dodał.

Na wskazanie przez redaktora klęski powstania listopadowego, Sakiewicz stwierdził, że „gdyby nie ogromna ilość błędów, być może mielibyśmy możliwość negocjowania większej autonomii”. Zaznaczył przy tym, że nie można atakować celu powstania, bo celem było „doprowadzenie do niepodległości”. - Oni postanowili przypomnieć Polakom, że jesteśmy wolnym narodem, żebyśmy o tym nie zapomnieli - zaznaczył.

Według Sakiewicza wszystko wskazuje na to, że Rosja przygotowuje się do uderzenia militarnego na Ukrainę. Podkreślił konieczność „wparcia logistycznego” z Europy dla Ukrainy.

Sakiewicz skomentował wczorajszą zmianę premiera w czeskim rządzie. Jego zdaniem, mianowanie Petro Fiali premierem jest „bardzo korzystne dla Czech”. W jego ocenie, nowy premier „zbliży się do Polski i wyłagodzi stosunki”.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy