„Polska na dzień dobry”. Jabłoński: UE nie ma twardej podstawy prawnej do wstrzymywania wypłat

Jabłoński: Odpowiedzialny rząd reprezentuje interesy swojego państwa
Fot. PAP/Albert Zawada

– To wyłącznie presja polityczna. UE nie ma twardej podstawy prawnej do wstrzymywania wypłat. Jesteśmy beneficjentem netto, niewywiązywanie się ze zobowiązań dałoby twardą podstawę prawną, żeby nie wypłacać Polsce funduszy – mówił na antenie TV Republika Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych.

– Przede wszystkim rozmowy (przyp. red. Grupy Wyszehradzkiej) były poświęcone kwestiom bezpieczeństwa i bezpieczeństwa gospodarczego. Jesteśmy w stanie współpracować z odpowiedzialnymi partnerami, bo to się przekłada na bezpieczeństwo regionalne nas wszystkich – powiedział.

– Będziemy obserwować, jak wygląda sytuacja po wyborach w Czechach. Przed wyborami strona czeska nie przejawiała chęci do porozumienia. Teraz sprawa jest po wyborach i musimy zobaczyć, jak te rozmowy będą przebiegać – komentował sytuację sprawy negocjacji Polski i Czech.

– Odpowiedzialny rząd reprezentuje interesy swojego państwa i jeżeli usiądziemy do tych rozmów ponownie, to będziemy kierować się tą zasadą. Jeśli rozmowy będą prowadzone z partią z jednej politycznej rodziny, to możemy do tego podejść z większym optymizmem – uważa minister.

– Jesteśmy za tym, żeby były przestrzegane traktaty, ale takie, na które się umawialiśmy. Toczymy dyskusję o pryncypiach, o zasadach. Czy będziemy wspólnotą wolnych państw, czy UE będzie dążyła do stworzenia superpaństwa – mówił o sytuacji Polski w UE.

– Presja polityczna jest wywierana przez Polską opozycję na Komisję Europejską. Regularnie domagają się ostrzejszych działań, niż komisja chciałaby wykonywać. Wskazujemy konsekwentnie, że budowanie UE na konflikcie do niczego nie prowadzi – zapewnił polityk.

– Rządy konserwatywne są wskazywane pacem. Spór wynika z różnic politycznych, które są czymś naturalnym w demokracji. Jako rządy, które są w mniejszości, będziemy takiej presji poddawani. UE rozwiązuje zawsze problemy w drodze kompromisu i takiego rozwiązania bym się spodziewał – mówił wiceminister spraw zagranicznych.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy