Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych pamięta o pomordowanych w Katyniu

Artykuł
WWW.PWPW.PL

Na ogrodzeniu Wytwórni Papierów Wartościowych pojawiła się wystawa poświęconą zbrodni katyńskiej. Ekspozycja składa się z 25 plansz i przedstawia fotografie miejsc kaźni polskich oficerów.

Wytwórnia włączyła się w ten sposób w obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który przypada 13 kwietnia. Na parkanie przed gmachem instytucji umieszczono wystawę składającą się z 25 plansz, które przedstawiają liczne fotografie m.in. z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, miejsc ukrycia zwłok polskich oficerów (Katyń, Miednoje, Charków, polskie cmentarze wojenne) oraz ważne dokumenty (wniosek Berii do Stalina z 5 marca 1940 r. o wymordowanie polskich jeńców wojennych i więźniów, fragmenty list śmierci z centrali NKWD z wykazem nazwisk).

Ekspozycja ukazuje też ofiary zbrodni katyńskiej - zdjęcia, prywatne dokumenty i listy, pochodzące ze zbiorów rodzin osób poległych przybliżają sylwetki pomordowanych. Wśród nich są m.in. mjr Adam Solski, którego zapiski stanowią jeden z najważniejszych dowodów zbrodni katyńskiej oraz jego brat kpt. Kazimierz Solski.

Jak przypomina PWPW, zbrodnię katyńską popełniono na prawie 22 tysiącach polskich jeńcach i więźniach przetrzymywanych w obozach specjalnych NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz w więzieniach na zachodniej Ukrainie i zachodniej Białorusi. Dokonali jej funkcjonariusze NKWD wiosną 1940 r. na wniosek Ławrientija Berii i rozkaz Józefa Stalina.

Źródło: pwpw.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy