,,Polska. Siła obrazu.". MNW zaprasza na wirtualny spacer po wystawie

Artykuł
Wirtualny spacer dostępny jest w formie 2D i 3D.
pixabay/Tama66

Wystawa malarstwa polskiego XIX wieku prezentująca najwybitniejszych polskich artystów nadal możliwa do zobaczenia. Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wirtualny spacer.

Wśród ponad 100 dzieł, stworzonych w latach 1840-1918, zobaczyć można prace najważniejszych polskich twórców epoki. Wszystko dzięki zbiorom własnym Muzeum Narodowego w Warszawie oraz innym kolekcjom krajowym. XIX wiek to czas powstawania dzieł, które w dużym stopniu kształtowały wyobrażenia, myślenie i odczuwanie Polaków.

Na wystawie zaprezentowane zostały m.in. dzieła powstałe z fascynacji folklorem, ikonografię powstania styczniowego i zsyłek, wybitne przykłady prac polskiej szkoły pejzażu i obrazy podejmujące refleksję nad chwalebną i tragiczną historią Polski. 

Podczas wirtualnego spaceru można zobaczyć obrazy m.in. Jana Matejki, Artura Grottgera, Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Wojciecha Weissa, Witolda Wojtkiewicza, Stanisława Wyspiańskiego, Maksymiliana i Aleksandra Gierymskich, Jacka Malczewskiego, Ferdynanda Ruszczyca, Leona Wyczółkowskiego.

Wystawę zobaczyć można w różnych formach

Mimo, że ekspozycja dostępna była w MNW od 18 września 2020 do 21 lutego 2021, nadal można zobaczyć ekspozycję. Strona muzeum oferuje wirtualny spacer. Dodatkowo można na niej zapoznać się z katalogiem i anglojęzycznym przewodnikiem, które towarzyszą wystawie

Ekspozycję poświęconą mitotwórczej i kulturotwórczej roli polskiego XIX wieku zobaczyć można również na żywo. Od 12 marca do 16 maja znajduje się w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Wystawa Polska. Siła obrazu to odsłona ekspozycji Pologne 1840–1918. Peindre l’âme d’une nation (Polska 1840–1918. Zobrazować ducha narodu). Wystawa we Francji stanowiła partnerski projekt MNW, Muzeum Louvre-Lens oraz Instytutu Adama Mickiewicza. Dodatkowo ekspozycja została objęta honorowym patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz prezydenta Republiki Francuskiej Emmanuela Macrona. Wydarzenie to uświetniło jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości oraz także stulecie podpisania polsko-francuskiego porozumienia w sprawie migracji.

Źródło: mnw.art/mnp.art/

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy