Rafał Ziemkiewicz o prof. Zollu. Autorytety prawnicze kupowane jak w sklepiku!
Nie milkną echa po głośnej i kontrowersyjnej wypowiedzi prof. Andrzeja Zolla, byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Publicznie zaatakował on Prezydenta RP, Andrzeja Dudę, sugerując postawienie go przed Trybunałem Stanu, gdyby ten zawetował ustawę zmieniającą sposób potwierdzenia ważności wyborów prezydenckich przez Sąd Najwyższy.
Zgodnie z obowiązującym prawem, o ważności wyborów orzeka Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Politycy „koalicji 13 grudnia” bezprawnie nie uznają tej izby. To dlatego marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, wyszedł z propozycją, aby o ważności przyszłorocznych wyborów, całkowicie wyjątkowo, orzekał cały skład Sądu Najwyższego, a nie tylko jedna izba.
Spotkanie marszałka Hołowni z prezydentem Dudą
Marszałek Hołownia spotkał się w tej sprawie z prezydentem, który odniósł się do niej na antenie radia RMF FM. Mówił, że jest otwarty na rozmowy o modyfikacjach prawnych. Zaznaczył jednak, że niepokojący jest czas, w którym podnoszona jest ta sprawa.
- Jestem otwarty na dyskusję na temat różnych idei legislacyjnych (…). Ale nie ukrywam, że martwi mnie moment, w którym ta sprawa jest podnoszona – powiedział prezydent Duda.
Kilka dni temu do sprawy odniósł się b. prezes TK, prof. Andrzej Zoll. W wywiadzie udzielonym stacji TVN24, zaatakował Prezydenta RP, sugerując mu, że gdyby ten skorzystał ze swojego konstytucyjnego uprawnienia zawetowania ustawy, mogłoby się to skończyć postawieniem Andrzeja Dudy przed Trybunałem Stanu.
- Stanowisko prezydenta, który by nie podpisał ustawy doprowadzającej do zgodności ustawy z konstytucją, to jest nie tylko łamanie przez prezydenta konstytucji, ale to jest sytuacja, która kwalifikuje się do odpowiedzialności prezydenta przed Trybunałem Stanu albo w ogóle przed sądem na podstawie przepisów Kodeksu karnego – wypalił na antenie TVN24, prof. Andrzej Zoll.
Reakcje na wypowiedź prof. Zolla
Takie postawienie sprawy przez tego utytułowanego prawnika nie pozostało bez echa. Na portalu X odniósł się do tego m.in. publicysta Rafał Ziemkiewicz, nawiązując do „upadku autorytetów prawniczych”, które już od kilku lat nie stoją po stronie prawa i praworządności, lecz politycznych mocodawców.
- Absurdalna wypowiedź A. Zolla o możliwości postawienia Prezydenta RP przed Trybunałem Stanu za zawetowanie ustawy jest przejawem ostatecznego sprostytuowania profesury i upadku autorytetów prawniczych – skonstatował R. Ziemkiewicz.
To nie pierwszy raz, gdy tzw. autorytety moralne i prawnicze III RP straszą i deprecjonują wizerunek Prezydenta RP, jeśli jego wypowiedzi lub działanie nie jest zgodne z interesem ich politycznych mocodawców. Nie inaczej sam prof. Zoll, który prezydenta Andrzeja Dudę zaatakował zaledwie miesiąc temu, za jego ocenę braku oczyszczenia środowiska prawniczego po 1989 roku i osobistej za to odpowiedzialności b. prezesa Sądu, prof. Adama Strzembosza.
- Profesor Adam Strzembosz jest jednym z ludzi, którzy są odpowiedzialni za to, że w polskim wymiarze sprawiedliwości pozostali komunistyczni sędziowie splamieni przynależnością do PZPR – to wypowiedź prezydenta A. Dudy, którą popiera bardzo duża liczba prawników w Polsce.
A w tak bezczelny sposób zareagował na nią wtedy profesor Zoll:
- Andrzej Duda jako człowiek nie dorósł do pięt panu Adamowi Strzemboszowi – powiedział w rozmowie z dziennikiem „Fakt”.
Cała sprawa pokazuje, że na bieżących wydarzeniach mszczą się zaniedbania z lat 90-ych, gdy nie oczyszczono środowiska prawniczego z pozostałości po PRL, a w kolejnych latach, uczciwi prawnicy zblatowali się z tymi z okresu komunizmu. Dzisiaj stanęli po stronie tych, którzy chcą prawo łamać, albo dostosowywać je do swoich potrzeb.
- Profesorów kupujesz w byle sklepie z profesorami i wszystko ci zaśpiewają – kończy swój wpis na X R. Ziemkiewicz.
Źródło: Republika, x.com
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.