Przejdź do treści
22:04 Departament Stanu USA: Rosji przeszkadza, że NATO powraca do odstraszania
Wydarzenie Sad Najwyższy 1 lipca podejmie uchwałę ws. ważności wyborów Prezydenta RP. Kluby Gazety Polskiej wzywają 1 lipca (wtorek) o godz. 12:00 przed Sąd Najwyższy, Plac Krasińskich w Warszawie
Zaproszenie We wtorek 1 lipca o godzinie 9:00 odbędzie się briefing prasowy na temat powstania Centrum Integracji Cudzoziemców (CIC) w Częstochowie oraz problemu nielegalnej imigracji. Miejsce: Parking przed Częstochowskim Parkiem Przemysłowo-Technologicznym
Zaproszenie Piotrków Trybunalski - we wtorek 1 lipca - godz. 15-18 zbiórka podpisów pod referendum ws. odwołania prezydenta i rady miasta na parkingu ul. Belzacka 104 (przy szkole)
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Łodzi zaprasza na spotkanie z red. Adrianem Stankowskim, w poniedziałek 30 czerwca o godz. 18:00 na Piotrkowskiej 143
Wydarzenia Piotrków Trybunalski: Redaktor Tomasz Sakiewicz z Klubem "GP" 3.07 (czwartek) od godz. 15.00 będzie zbierać podpisy poparcia dla referendum przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Piotrków Tryb. zaprasza 3 lipca o godz. 18.00 na spotkanie z redaktorem naczelnym Tomaszem Sakiewiczem. Sala restauracji Sara (dawna Altamira), ul. Dmowskiego 38c
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Głogowie informuje o zbieraniu podpisów ws. referendum w powiecie głogowskim - STOP nielegalnej imigracji! Punkty: plac przy Ratuszu, Plac 1000-lecia, tężnia Piastów, targowisko oś. Kopernika: 30.06–02.07, godz. 10:00–17:00
NBP NBP informuje: Było 509 ton, a jest już ponad 515 ton złota! Mamy więcej złota niż Europejski Bank Centralny, a Narodowy Bank Polski pod kierownictwem prof. Adama Glapińskiego, nadal zwiększa zasoby złota Polaków!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Dworczyk alarmuje: Bruksela podcina skrzydła polskiemu przemysłowi zbrojeniowemu!

Źródło: European Parliament // x.com/@michaldworczyk

Kolejna brutalna lekcja europejskiej „solidarności” – mówi europoseł Michał Dworczyk. Komisje Parlamentu Europejskiego przyjęły Europejski Program na rzecz Przemysłu Obronnego (EDIP), który w praktyce wyklucza Polskę i inne kraje wschodniej flanki NATO z realnego udziału w rozwoju unijnej obronności.

Niemcy i Francja wygrywają, Polska przegrywa

Komisje SEDE i ITRE przyjęły dziś EDIP – projekt, który miał służyć wzmocnieniu europejskiego potencjału zbrojeniowego. Niestety, jak ostrzega Michał Dworczyk, ostateczny kształt dokumentu jest niekorzystny dla Polski.

 — „To projekt, który zamiast wspierać obronność Europy, dzieli ją i marginalizuje tych, którzy powinni być jej fundamentem” — komentuje europoseł PiS.

Dworczyk podkreśla, że choć europosłowie Platformy Obywatelskiej – Andrzej Halicki i Kamila Gasiuk-Pihowicz – starali się na ostatniej prostej ratować sytuację, było już za późno.

 — „Popełnili błąd. Nie wierzę w złą wolę, ale skutki poniosą wszyscy, zwłaszcza polscy przedsiębiorcy” — pisze na platformie „X”.

Polskie poprawki – także te złożone przez PiS (ponad 60) – zostały niemal w całości odrzucone. Odrzucono również pomysły PO, w tym apel o odroczenie głosowania. Finalnie europosłowie tej partii, nie widząc innego wyjścia, wyjęli karty z czytników i nie wzięli udziału w głosowaniu.

Centralizacja UE

EDIP, jak podkreśla Dworczyk, wpisuje się w szerszy trend centralizacji kompetencji w Unii Europejskiej i faworyzowania największych gospodarek. Projekt zakłada m.in. wymóg 70% (preferowane 80%) komponentów pochodzących z UE. W teorii brzmi to dobrze – w praktyce wyklucza to firmy z Polski, które bazują na technologiach z USA lub Korei Południowej.

Dodatkowo zignorowano poprawki zakładające preferencje dla krajów wschodniej flanki NATO, które przeznaczają najwyższy odsetek PKB na obronność. 

— „Dlaczego mamy karać tych, którzy od lat inwestują w bezpieczeństwo Europy?” —  pyta europoseł.

Zdaniem Dworczyka, największym błędem była decyzja o rozpoczęciu prac nad EDIP w trybie pilnym i uproszczonym – co wyłączyło z procesu większą część Parlamentu Europejskiego i ograniczyło możliwość realnej debaty. 

To niebywałe, że dokument tej wagi został przepchnięty bez demokratycznej kontroli” komentuje.

Zwracając uwagę na organizację prac nad EDIP, Dworczyk podkreśla profesjonalizm Francuzów – przedstawicieli dwóch różnych frakcji, którzy wspólnie kontrolowali projekt jako główni sprawozdawcy: 

— „To przykład godnej postawy państwowej. Niestety, w polskiej delegacji zabrakło spójnej strategii”

EDIP, zamiast wzmacniać bezpieczeństwo całej UE, ma być kolejnym narzędziem faworyzowania koncernów z Niemiec i Francji, kosztem takich krajów jak Polska, które stanowią tarczę bezpieczeństwa Europy.

Źródło: Republika, x.com

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Coraz goręcej w Serbii. Opozycja włącza się w protest

Dziesiątki ofiar ataku Izraela na Strefę Gazy. 30 zginęło w kawiarni

Szczyt NATO w 2026 roku odbędzie się w Turcji

Policjant w czasie wolnym, wciąż pozostaje policjantem. Przekonał się o tym pijany kierowca w gminie Milicz

"Arcykapłanka propagandy" brnie dalej w "szurnięte" teorie. Teraz ma propozycję dla Hołowni [WIDEO]

Prezydent elekt zapowiada zwołanie Rady Gabinetowej w sprawie sytuacji na granicy z Niemcami

Kuźmiuk w programie „W Punkt”: Niemcy nie chcą, byśmy rejestrowali ich działania na granicy

Ordo Iuris w obronie granic. Jerzy Kwaśniewski zapowiada pomoc prawną dla obywateli

Brutalny atak na ochroniarza w Warszawie. Sprawca to 45-letni obywatel Azerbejdżanu

Niemiecka radna uderza w Ruch Obrony Granic i wzywa Tuska do działania

Wstrząsająca relacja mamy Oskarka. "Po śmierci syna nie dano mi nawet leków na uspokojenie"

Müller: do Polski będzie trafiało dziesiątki tysięcy nielegalnych migrantów

Żadnej refleksji. Merkel broni swojej decyzji ws. migrantów z 2015 roku

Całkowita katastrofa. Nawet w gazeta.pl nie chcą już Tuska

Wizerunek za 8 tysięcy? Maciej Pela ujawnia kulisy związku z Agnieszką Kaczorowską: „Byliśmy pokłóceni, a trzeba było zrobić zdjęcie”

Najnowsze

Coraz goręcej w Serbii. Opozycja włącza się w protest

"Arcykapłanka propagandy" brnie dalej w "szurnięte" teorie. Teraz ma propozycję dla Hołowni [WIDEO]

Prezydent elekt zapowiada zwołanie Rady Gabinetowej w sprawie sytuacji na granicy z Niemcami

Kuźmiuk w programie „W Punkt”: Niemcy nie chcą, byśmy rejestrowali ich działania na granicy

Ordo Iuris w obronie granic. Jerzy Kwaśniewski zapowiada pomoc prawną dla obywateli

Dziesiątki ofiar ataku Izraela na Strefę Gazy. 30 zginęło w kawiarni

Szczyt NATO w 2026 roku odbędzie się w Turcji

Policjant w czasie wolnym, wciąż pozostaje policjantem. Przekonał się o tym pijany kierowca w gminie Milicz