Domański znów mataczy ws. pieniędzy dla PiS? Kolejne pismo do PKW

Koalicja 13 grudnia gra na zwłokę w kontekście pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości. Andrzej Domański, minister finansów w rządzie Donalda Tuska skierował do Państwowej Komisji Wyborczej kolejne pismo. A więc - mataczenia ciąg dalszy.
Cyrku ciąg dalszy
Jak przypominamy, na początku miesiąca szef MF Andrzej Domański skierował do Państwowej Komisji Wyborczej pismo w sprawie uchwały z 30 grudnia, w myśl której PKW zatwierdziła sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego PiS, dotyczące wyborów parlamentarnych z 2023 r.
W treści tegoż pisma, Domański zwrócił się do PKW o dokonanie wykładni uchwały, czyli - wyjaśnienie wątpliwości, co do jej treści. W jego ocenie, PKW podjęła uchwałę o treści wewnętrznie sprzecznej i warunkowej.
Niemal od razu zabieg ten spotkał się z odpowiedzią szefa PKW. Sylwester Marciniak w odpowiedzi na owe pismo, zwrócił się do ministra finansów z prośbą o niezwłoczne wskazanie podstawy prawnej jego wniosku o wykładnię uchwały PKW. I podkreślił, że "to, co jest jasne, nie podlega interpretacji".
Kolejne pismo
Na tym sprawa, choć powinna się zakończyć, a przelew powinien zostać wykonany, nie znalazła swojego finiszu. Domański wciąż brnie w kierunku konfrontacji z PKW. Mimo, że wcześniej zapewniał, iż postąpi zgodnie z decyzją Komisji.
PKW, podobnie jak inne organy władzy publicznej, ma konstytucyjny obowiązek wyjaśnienia wątpliwości wydawanych rozstrzygnięć
- tymi słowami szef resortu finansów uzasadnił swoje wystąpienie do PKW o wykładnię uchwały dotyczącej wypłaty (należnych) pieniędzy dla PiS.
W najnowszym wpisie Domańskiego na platformie x.com czytamy:
Dziś skierowałem pismo do PKW, w którym wskazałem przepisy Konstytucji, Kodeksu wyborczego i innych ustaw, które świadczą o tym, że obowiązek wyjaśniania wątpliwości dotyczących rozstrzygnięć władzy publicznej jest oczywistą częścią naszego porządku prawnego oraz działań administracji publicznej, w tym także PKW.
W dokumencie, który został dołączony do wpisu, napisał następująco:
"Prośba o wyjaśnienie wątpliwości prawnych dotyczących uchwały PKW z dnia 30 grudnia 2024 r. ma swoje oparcie w konstytucyjnym obowiązku organów władzy publicznej, w tym także PKW, wyjaśnienia wszelkich wątpliwości dotyczących wydawanych przez nie rozstrzygnięć".
Źródło: Republika, x.com
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Najnowsze

80. rocznica Obławy Augustowskiej. Wciąż nie wiemy, jaki los spotkał porwanych przez sowietów

Hołownia stawia się Tuskowi ws. zaprzysiężenia Nawrockiego. Będzie komisja śledcza?

Czarzasty ostrzega przed zerwaniem koalicji! Stawia sprawę jasno ws. marszałka Sejmu
