„Polityczna kawa”. Gembicka: Chcemy odbudować polskie przetwórstwo

Wiceminister zwróciła uwagę na potrzebę bezpośredniego handlu od rolników
Fot. pixabay.com / Nodrog1960

– PiS podkreśla, że jest dla niego istotna polityka zrównoważonego rozwoju. Jesteśmy dumni, że jesteśmy reprezentantami polskiej wsi i dostrzegamy problemy polskiej wsi – mówiła w programie Tomasza Sakiewicza „Polityczna kawa” wiceminister rolnictwa Anna Gembicka.

– Od początku rządów podnosiliśmy kwestię wyrównywania dopłat. Od 2014 do 2021 roku obowiązywał plan unijny wynegocjowany przez PO i PSL. Naszym głównym celem było to, żeby te dopłaty były wyrównane. Od 2023 roku wchodzi ta perspektywa, gdzie dopłaty będą wyrównane do średniej unijnej. Działania opozycji do zablokowania wypłat z UE uderzają w interesy polaków – podkreśliła.

– Dotacje będą wyrównane do średniej unijnej. Będzie to trochę ponad 101%. Rolnicy będący w nowej perspektywie unijnej będą dostawać więcej. Wiele środków zostało przeznaczone na odbudowę polskiego przetwórstwa, żeby ono było w polskich rękach. Chcemy dać możliwość rolnikom pozyskać te pieniądze. Rolnik, który chce założyć przetwórstwo, będzie miał możliwość pozyskać środki. Jeśli będzie chciał otworzyć taką działalność – zapewniała.

– Będziemy także przeznaczać środki na tworzenie nowych miejsc sprzedaży, żeby rolnik nie musiał szukać pośrednika – tym samym zwróciła uwagę na problem marży.

 

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy