Płać i płacz. Ceny szczepionek idą w górę
Amerykańskie koncerny Pfizer i Moderna podnoszą ceny szczepionek przeciw COVID-19 w najnowszym kontrakcie zawartym z Unią Europejską, częściowo dzięki skutkom ubocznym szczepionek opracowanych przez konkurencyjne firmy farmaceutyczne - podaje "Financial Times".
Umowa przewiduje, że do 2023 roku Pfizer i Moderna dostarczą UE do 2,1 mld dawek szczepionek. Została ona wynegocjowana w tym roku, gdy okazało się, że preparaty tych koncernów są skuteczniejsze w walce z pandemią niż szczepionki firm Johnson & Johnson i AstraZeneca - podaje brytyjski dziennik.
Cena szczepionki Moderny w ramach kontraktu wzrośnie z 22,60 do 25,50 dol. za dawkę, a preparatu Pfizera - z blisko 18,40 do 23,14 dol. - podaje "FT", powołując się dobrze poinformowane źródła.
W środę dziennik "Wall Street Journal" poinformował, że dzięki sprzedaży szczepionki na COVID-19 oraz innych leków dochody Pfizera za drugi kwartał 2021 roku prawie dwukrotnie przebiły prognozy analityków. Sama szczepionka przyniosła Pfizerowi 7,84 mld dol.
Pfizer and Moderna have increased the prices of their Covid vaccines in the latest supply contracts with the EU, the Financial Times reported https://t.co/MvRfhghPBO
— Bloomberg (@business) August 1, 2021
Amerykański gigant farmaceutyczny prognozuje, że w tym roku jego dochody ze sprzedaży tej szczepionki powinny osiągnąć 33,5 mld dol. przy założeniu, że firma dostarczy na rynek 2,1 mld dawek.
"FT" podaje, że sprzedaż szczepionki przyniesie Modernie 30 mld dol.
Komisja Europejska poinformowała, że ze względu na ewentualną konieczność podania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 zastrzega sobie prawo do dostaw dodatkowych 1,8 mld dawek preparatu Pfizera.
We wtorek KE oznajmiła, że wszystko wskazuje na to, iż do końca lata uda się zaszczepić 70 proc. dorosłych mieszkańców Unii.
Polecamy Sejm. Wybór Marszałka
Wiadomości
Prawica z wyraźną przewagą. Najnowszy sondaż pokazuje zmianę układu sił na polskiej scenie politycznej
Fundacja Myśli Demokratycznej zrywa współpracę z Rudzińskim po ujawnieniu przez WP afery hejterskiej
Żaryn chwali ABW ws. Suchanow: dobra decyzja. Inaczej mielibyśmy do czynienia z zagrożeniem dla państwa
Anna Gembicka ostro o rządzie Tuska i decyzji TSUE w Republice: "Oni są w stanie wyinterpretować cokolwiek"
Internet wrze po ujawnieniu informacji o hejterze związanym z fundacją współtworzoną przez Macieja Laska
Najnowsze
Znamy nowego metropolitę krakowskiego. Zastąpił abp. Marka Jędraszewskiego
Sebastian Karpiel-Bułecka broni żony: Paulina walczy o inne kobiety
Żaryn chwali ABW ws. Suchanow: dobra decyzja. Inaczej mielibyśmy do czynienia z zagrożeniem dla państwa