Polska i Litwa to przyjaciele Ukrainy, dziękujemy za pomoc i wsparcie, nie tylko słowem, ale i czynem - powiedział w Kijowie prezydent Wołodymyr Zełenski.
Z kolei Andrzej Duda powiedział, że działania Rosji, budzą w nas ogromne zaniepokojenie.
- Śledzimy każdy kolejny rozkaz Putina z wielką uwagą. Porządek Europy zmienia się poprzez jego działania - powiedział Duda.
- Wszyscy jak tu stoimy, jesteśmy prezydentami państw sąsiadujących z Rosją, która dzisiaj stanowi dla Ukrainy realne zagrożenie, ale dla nas jest także sąsiadem do którego apelujemy, o pokój i spokój - dodał.
- Podczas dzisiejszych rozmów głównie skupiliśmy się na kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Działania Rosji w regionie budzą nasze ogromne zaniepokojenie i śledzimy każdy kolejny krok podejmowany przez prezydenta Putina i każdą podejmowaną przez niego decyzję. Uważamy, że stanowią one zagrożenie dla całego naszego regionu, w tym wschodniej flanki NATO i całej Unii Europejskiej - zaznaczył prezydent RP.
Президент України Володимир Зеленський розпочав зустріч з Президентом Литовської Республіки Гітанасом Наусєдою та Президентом Республіки Польща Анджеєм Дудою, які прибули до нашої країни з робочим візитом. pic.twitter.com/dIXFk4MxbA
— Офіс Президента (@APUkraine) February 23, 2022
- Na naszych oczach załamuje się system architektury bezpieczeństwa w Europie, który przez ostatnie dziesięciolecia gwarantował spokój. To jest czas wielkiego testu dla europejskiej solidarności i jedności Unii Europejskiej i NATO - powiedział prezydent Andrzej Duda.
ZOBACZ: Niemieckie media dają szansę na ukończenie Nord Stream 2
- Nie możemy dopuścić do tego, żeby na skutek zewnętrznych nacisków i gier, obnażone zostały słabości między państwami członkowskimi. Jednym z nadrzędnych celów Putina jest pokazanie słabości NATO i UE. W tym trudnym czasie musimy pokazać jedność, przezwyciężyć wszelkie podziały i różne spojrzenia na sytuacje. Musimy powiedzieć wyraźne "STOP" neoimperialnej polityce Rosji - kontynuował prezydent.
Prezydent @AndrzejDuda w #Kijów: Agresja strony rosyjskiej musi spotkać się ze zdecydowaną i wszechstronną reakcją ze strony społeczności międzynarodowej, w tym w postaci poważnych sankcji politycznych i ekonomicznych.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) February 23, 2022
- Pamiętajmy, że gra nie toczy się wyłącznie o granice wpływów rosyjskich, czy o suwerenność Ukrainy, ale przede wszystkim nową architekturę bezpieczeństwa w Europie. Mamy nadzieję, że nie dojdzie do wybuchu wojny w Europie. Apelujemy do Putina i decydentów w Rosji o to, aby wstrzymali się od wydania rozkazu rozpoczęcia operacji zbrojnej przeciwko Ukrainie - zaapelował prezydent.