Pies najlepszym przyjacielem człowieka. Lol wspiera ofiary podczas rozpraw na sali sądowej

Artykuł
Pies wziął udział w 80 kryminalnych śledztwach
Fot. twitter/VictimSupportEU

Pięcioletni, czarny labrador wspiera ofiary przestępstw podczas rozpraw na sali sądowej w południowo-zachodniej Francji.

Lol został pierwszym, oficjalnym europejskim psem wspierającym ofiary przestępstw. Zwierzę oferuje wsparcie ofiarom przebywającym na sali rozpraw. Szczególnie tym, które cierpią z powodu przemocy lub seksualnych nadużyć.

Prokurator Frederić Almendros po tym, jak usłyszał o tego typu działaniach, sam postanowił spróbować psiej pomocy w sądzie w miejscowości Cahors.

Lol został wyszkolony tak, aby zachowywał spokój przy obcych osobach, w tym małych dzieciach. Labrador jest w stanie znieść trudne sceny dziejące się obok niego na sali, na przykład emocjonalne zeznania ofiar, którym często towarzyszy płacz. Został przeszkolony, by przytulać się do ofiar. Dzięki temu, że fizyczny dotyk uspokaja ofiarom jest łatwiej stawić czoła wyzwaniom prawnym, z jakimi się zmierzą.

Do tej pory Lol wziął udział w 80 kryminalnych śledztwach. Pomagał ofiarom w wieku od 3 do 90 lat.

O tym, czy obecność psa jest konieczna, decyduje prokurator

- Jeżeli po zbadaniu sprawy uznam, że uspokajająca obecność psa pomoże ofiarom otworzyć się na to, co się stało, a nawet kiedy będą musieli zeznawać w sądzie, wzywam go. Pies w sądzie często pomagał ofiarom radzić sobie ze stresem związanym z procesem - powiedział BBC Frederić Almendros.

Źródło: bbc, twitter/VictimSupportEU

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy