Para prezydencka złożyła życzenia wielkanocne wiernym Kościołów wschodnich

Artykuł
Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego to czas wielkiej radości - mówił Andrzej Duda
Fot. J. Szymczuk/KPRP

Życzenia wielkanocne dla wiernych Kościoła prawosławnego, Kościoła greckokatolickiego i innych Kościołów wschodnich w Polsce złożyła para prezydencka. – Wielość tradycji i jedność w budowaniu pomyślności Polski to piękne oblicze naszej ojczyzny – podkreślił Andrzej Duda.

– Składamy całemu duchowieństwu i wszystkim wiernym Kościoła prawosławnego, Kościoła greckokatolickiego i innych Kościołów wschodnich w naszym kraju najlepsze, najserdeczniejsze życzenia. Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego to czas wielkiej radości i umocnienia duchowego, które płyną ze zwycięstwa życia nad śmiercią, dobra nad złem – powiedział prezydent Andrzej Duda.

– Życzymy Państwu miłego, pięknego, rodzinnego przeżywania świąt. Bożego błogosławieństwa, zdrowia, pogody ducha, wytchnienia oraz przyjemnego odpoczynku – dodała Agata Duda.

Prezydent życzył też „pokrzepiającej nadziei i otuchy, że obecny trudny czas już niedługo odejdzie do przeszłości”.

 Wielość tradycji i jedność w budowaniu pomyślności Polski

Andrzej Duda podziękował też za wszystko, co Kościół prawosławny, Kościół greckokatolicki i inne Kościoły wschodnie w Polsce wnoszą od tylu wieków do polskiej skarbnicy duchowej, kulturowej i społecznej. – Wielość tradycji i jedność w budowaniu pomyślności Polski to piękne oblicze naszej ojczyzny – podkreślił prezydent.

Święta Wielkanocne wiernych obrządków wschodnich wypadają w tym roku cztery tygodnie po świętach katolików.

Ze względu na nieco inny sposób wyliczania daty Wielkiej Nocy, tylko raz na jakiś czas jest ona w tym samym terminie co w Kościele katolickim. Najczęściej Wielkanoc w Kościołach wschodnich jest później niż u katolików, a różnica może być nawet pięciotygodniowa.

Liczba prawosławnych w naszym kraju szacowana jest przez hierarchów Cerkwi w Polsce na ok. 450-500 tys.; przyjmuje się, że połowa z nich mieszka w województwie podlaskim. Grekokatolików, którzy również teraz obchodzą Wielkanoc, jest ok. 50 tys.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy