Paliwa coraz droższe. Jak wypadamy na tle innych krajów?

Artykuł
Jak ceny paliw w Polsce wypadają na tle pozostałych krajów Unii Europejskiej?
Fot.: Twitter/@BogdanKowalski2

Cena benzyny szybko rośnie i zbliża się niebezpiecznie do poziomu 6 złotych za litr. Mimo to, paliwo w Polsce należy do najtańszych w Unii Europejskiej.

W Polsce, w porównaniu do sytuacji sprzed roku, benzyny 95 i 98 są droższe odpowiednio o 33 proc. i 29 proc., olej napędowy o 27 proc., a autogaz o 36 proc.

Za tankowanie płacimy jednak i tak niemal najmniej w całej Unii Europejskiej. Z raportu RAC Foundation wynika, że taniej zatankujemy tylko w Rumunii (5,49 zł/litr) i Bułgarii (5,07 zł/litr). Średnia cena paliwa w Polsce zaś to 5,71 zł/litr.

Najdroższymi paliwami odznacza się Holandia. Za litr benzyny zapłacimy tam równowartość 8,43 zł. Niewiele taniej jest w Danii i Finlandii (7,79 zł/litr) czy Grecji (7,73 zł/litr).

Według doniesień mediów branżowych, podwyżki cen w rafineriach znajdują odzwierciedlenie na pylonach stacji benzynowych, a ceny hurtowe są bardzo blisko tegorocznych rekordów. W ciągu siedmiu miesięcy, benzyny podrożały w polskich rafineriach o ponad 30 proc., a olej napędowy o blisko 20 proc.

 

 

 

 
 

Źródło: Polskie Radio 24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy