Odwiedź Muzeum Narodowe w Krakowie. Galeria Sztuki Polskiej XX i XXI wieku z nowymi „perełkami"

Artykuł
Przebudowa Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku w MNK trwała ponad dwa lata
Fot. Flickr.com / Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland

Galeria Sztuki Polskiej XX i XXI wieku w Muzeum Narodowym w Krakowie została poszerzona m.in. o dzieła sztuki konceptualnej i abstrakcji geometrycznej, prace twórców krakowskiej szkoły grafiki oraz prace artystów tworzących po roku 1989. Ponadto w nazwie galerii po raz pierwszy znalazł się XXI wiek.

W 12 salach na powierzchni 3 tys. m kw. widzowie zobaczą ponad 500 dzieł dwustu artystów. Najmłodsza praca, "K-dron. Między ziemią a niebem" Janusza Kapusty powstała w 2021 roku, najstarsza to "Dziewczynka chryzantemami" Olgi Boznańskiej z 1894 roku.

Wstępem do galerii jest pokaz rzeźb z pierwszej połowy XX wieku autorstwa Xawerego Dunikowskiego, Wojciecha Weissa i Włodzimierza Koniecznego. W pierwszych salach widzowie zobaczą prace Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Olgi Boznańskiej, a z okresu międzywojennego - dzieła ekspresjonistów, formistów, kolorystów, artystów awangardowych, m.in. Zbigniewa Pronaszki, Zofii Stryjeńskiej, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Leona Chwistka, Jana Cybisa oraz Marii Jaremy.

Kolejne sale to przegląd sztuki powojennej. Każda części galerii została zaprojektowana inaczej niż dotąd i w każdej znalazły się nieobecne dotąd dzieła sztuki.

- Historię sztuki XX i XXI wieku zaczynamy w okresie Młodej Polski, co ma swoje uzasadnienie, ponieważ treści z tego czasu wracają współcześnie i ta granica przesunięta głęboko w czasie nas wyróżnia. Nowością jest przestrzeń nazwana "wybór kuratorski". Co kilka miesięcy, regularnie będziemy tam pokazywali szczególnie ważne dzieła z naszej kolekcji bądź nowe nabytki - poinformował dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Szczerski.

Dyrektor MNK mówił, że w ostatnich miesiącach Muzeum Narodowe wzbogaciło się m.in. o pracę Romana Opałki, obraz Łukasza Korolkiewicza z lat 80. oraz o dzieła: Zofii Kulig "Motyw ludzki", Natalii Wiernik "Wota", Jakuba Juliana Ziółkowskiego "Genesis", rzeźbę Olafa Brzeskiego "Dorota/Olbrzymka" oraz instalację Jarosława Kozakiewicza "Wieże tlenowe". Zapowiedział, że kolekcja prac, które powstały po roku 1989 będzie sukcesywnie rozbudowywana.

Przebudowa Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku w MNK trwała ponad dwa lata i kosztowała ponad 3 mln zł.

Źródło: dzieje.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy