Odkryto miejsce pochówku legendarnej „Inki”. Ekshumacja latem

Artykuł
"Inka"
wikipedia/Kekator/CC BY-SA 3.0

Instytut Pamięci Narodowej ustalił miejsce pochowania szczątków legendarnej łączniczki Dantuty Siedzikówny „Inki”, którą zakatowali komunistyczni oprawcy.

 – Na razie nie określiliśmy dokładnej daty przeprowadzenia prac ekshumacyjnych, ale odbędą się one latem – mówi pełnomocnik prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówków ofiar terroru komunistycznego prof. Krzysztof Szwagrzyk.

IPN przeprowadzi prace ekshumacyjne na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku, gdzie według przeprowadzonych jesienią 2013 roku badań, komuniści zakopali szczątki zamordowanej w więzieniu „Inki”. Istnieją też przypuszczenia, że w tym samym miejscu pochowano też innego żołnierza podziemia niepodległościowego, Feliska Selmanowicza „Zagończyka”.

1943 r. „Inka” jako 15-latka złożyła przysięgę Armii Krajowej i została sanitariuszką. Po wojnie za współpracę z podziemiem aresztowała ją grupa NKWD-UB. Z konwoju uwolnił ją patrol wileńskiej AK Stanisława Wołoncieja, ps. Konus, podkomendnego mjr. Zygmunta Szendzielarza, „Łupaszki". „Inka" była u niego sanitariuszką i łączniczką.

20 lipca 1946 r. aresztowana przez UB i osadzona w Gdańsku. Po ciężkim śledztwie sąd wojskowy skazał ją na karę śmierci. W grypsie z więzienia pisała: „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba". Rozstrzelana 28 sierpnia 1946 r.

CZYTAJ TEŻ: Prof. Szwagrzyk: Udało się przywrócić pamięć kolejnych bohaterów

Źródło: rp.pl, telewizja republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy