Odbudują spalony kościół. Pomoże Ministerstwo Kultury

Artykuł
Powstała w 1926 roku drewniano-ceglana świątynia spłonęła w nocy z 30 na 31 grudnia ub.r. Pozostał po niej jedynie zwęglony szkielet.
Fot. Twitter/@MKDNiS

Czterysta tysięcy złotych na wykonanie prac w zabytkowej świątyni w Kasparusie na Kociewiu przekaże Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Pomoc zadeklarował w niedzielę sekretarz stanu Jarosław Sellin.

— Kościół nie jest metrykalnie stary, ponieważ nie ma jeszcze 100 lat, ale w 1989 roku został wpisany do rejestru zabytków i zasługuje na opiekę Państwa Polskiego — powiedział wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. „To oczywiste, że ta tragedia nie mogła się tak zakończyć. Nie mogliśmy być wobec tego faktu obojętni. Podobnie jak w przypadku pożaru średniowiecznego kościoła na Żuławach, zareagowaliśmy natychmiast. Najpierw dotacją wojewódzkiego konserwatora zabytków w kwocie 40 tysięcy złotych na wstępne, ratownicze działania. Teraz w ramach programu ministerialnego „Ochrona zabytków” przeznaczyliśmy na ambitne rozpoczęcie odbudowy 400 tysięcy złotych” — stwierdził.

— Nie pozostawimy państwa samych, ale chciałbym wam, samorządowcom i mieszkańcom, podziękować za zaangażowanie, ponieważ dużo środków zostało zebranych w zbiórce publicznej. To jest dowód na to, że mieszkańcy również sami są zainteresowani tym, aby kościół dalej służył — dodał poseł Kazimierz Smoliński.

Informował o tym również wiceszef resortu Jarosław Sellin.

Źródło: Radio Gdańsk

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy