Obostrzenia psują urodziny brytyjskiej królowej. Tradycyjna parada odwołana

Artykuł
W tym roku dzień oficjalnych obchodów urodzin królowej wypada 12 czerwca
Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

Po raz drugi z rzędu nie odbędzie się w tym roku – przynajmniej w tradycyjnej formie – uroczysta parada wojskowa w Londynie z okazji urodzin brytyjskiej królowej Elżbiety II.

„Po konsultacjach z rządem i innymi właściwymi stronami uzgodniono, że Oficjalna Parada Urodzinowa Królowej, znana jako Trooping the Colour, nie odbędzie się w tym roku w swojej tradycyjnej formie w centrum Londynu” – głosi oświadczenie Pałacu Buckingham.

Epidemia koronawirusa już w zeszłym roku spowodowała odwołanie Trooping the Colour. W jej miejsce odbyła się miniparada na dziedzińcu zamku w Windsorze, do którego Elżbieta II wraz mężem, księciem Filipem przenieśli się po wybuchu epidemii.

Niewielka grupa Walijskich Gwardzistów przedefilowała – zachowując dwumetrowy dystans między sobą – przez dziedziniec zamkowy, zaś orkiestra wojskowa odegrała marsze wojskowe. Ceremonię oglądała sama królowa. Na dziedzińcu zamkowym nie było żadnego innego członka rodziny królewskiej, nawet księcia Filipa. Nie podano na razie, czy w tym roku ponownie odbędzie się taka miniparada, czy też obchody będą miały inną formę.

Elżbieta II urodziła się w kwietniu 1926 r., ale tak jak w przypadku jej poprzedników oficjalne obchody urodzin – z powodu lepszej pogody – odbywają się w drugą sobotę czerwca. Ich głównym punktem jest Trooping the Colour, czyli uroczysta parada wojskowa w centrum Londynu i przegląd wojska. W paradzie zwykle brało udział ok. 1400 żołnierzy, 200 koni i 400 muzyków, a oglądało ją tysiące widzów.

W tym roku dzień oficjalnych obchodów urodzin królowej wypada 12 czerwca. Tymczasem zgodnie z rządowym planem wychodzenia z lockdownu w Anglii, najwcześniejszą datą, kiedy zniesione zostaną restrykcje i kiedy będą mogły się odbywać imprezy masowe bez limitu widzów i bez dystansu społecznego, jest 21 czerwca.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy