Nuncjusz apostolski z delegacją na Zamku Królewskim. Pennacchio: Wartości w obszarze kulturalnym jak i religijnym

Artykuł
Wystawa dostępna jest też w trybie online
Fot. twitter/Zamek_Krolewski

Na Zamku Królewskim w Warszawie do 13 czerwca odbywa się prezentacja arcydzieł z Muzeów Watykańskich. Ekspozycję „Arcydzieła z Watykanu" zwiedził dzisiaj nuncjusz apostolski Salvatore Pennacchio wraz z kilkudziesięcioosobową delegacją korpusu dyplomatycznego w Warszawie.

Wystawa zamyka zainaugurowane w 2020 r. obchody 100. rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II.

- Obok arcydzieł z Watykanu, goście mogli zobaczyć dzieła sztuki: obrazy, rzeźby czy przedmioty kultu, które były papieskimi darami dla Polski oraz zwiedzić Zamek Królewski - zaznaczył dyrektor Zamku Królewskiego profesor Wojciech Fałkowski.

Dyrektor przyznał, że nuncjusz apostolski Salvatore Pennacchio wraz z kilkudziesięcioosobową delegacją korpusu dyplomatycznego w Warszawie, oprócz oglądania dzieł sztuki, zapoznaje się z historią zamku.

- Gościmy dyplomatów akredytowanych w Polsce, których na wystawę poświęconą rocznicy urodzin Karola Wojtyły zaprosił nuncjusz apostolski. Grupa zwiedzając wystawę poświęconą papieżowi, z jednej strony ogląda dzieła sztuki, ale z drugiej strony zapoznaje się z historią zamku. Ogląda nie tylko samą ekspozycję ale również sam zamek jako symbol polskiej państwowości oraz efekt wielkiej mobilizacji narodowej, która doprowadziła do jego odrodzenia i odbudowy, pięćdziesiąt lat temu - wyjaśnił profesor Wojciech Fałkowski.

Ekspozycja oparta na biografii Jana Pawła II

Wystawa oparta jest na powieści biograficznej Karola Wojtyły i późniejszym papieskim nauczaniu, które było skierowane do Polaków podczas pielgrzymek Ojca Świętego do ojczyzny.

Salvatore Pennacchio przyznał, że przybył z delegacją, żeby pokazać im kończącą się za kilka dni wystawę poświęconą arcydziełom z Watykanu oraz pamiątkom związanym z Janem Pawłem II. Nuncjusz apostolski powiedział, że Muzeum musi być pomostem między kulturami. Dodał, że jest to miejsce, które tworzy platformę pokojowego dialogu oraz szeroko pojętej wymiany dóbr.

- Dzięki temu, że Muzeum otwarte jest dla zwiedzających różnych narodowości, przekazuje wartości, zarówno w obszarze kulturalnym jak i religijnym powiedział.

- Powinniśmy w ten sposób przyczyniać się do rozwoju pokojowej przyszłości i jak zaznacza Papież Franciszek do budowania przyjaźni. Papież Franciszek bardzo często nawiązuje do dziedzictwa i nauczania Jana Pawła II, a nasza wizyta może być pomostem pomiędzy pontyfikatami Papieża Franciszka i Jana Pawła II - dodał hierarcha.

Źródło: PR24

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy