Nowa odsłona zamku Krzyżackiego w Szczytnie. Pisał o nim H. Sienkiewicz

Artykuł
Prace wykonano pod nadzorem konserwatorskim we współpracy z archeologami
Fot. facebook/zamekszczytno

Od soboty, turyści przyjeżdżający na Mazury, mogą oglądać odrestaurowane ruiny zamku krzyżackiego w Szczytnie. Zamek ten kojarzy się z powieścią Henryka Sienkiewicza pt. „Krzyżacy". To własnie tam autor umieścił akcję uwięzienia i okaleczenia Juranda ze Spychowa.

Krzysztof Mańkowski, który jest burmistrzem Szczytna powiedział, że odrestaurowane ruiny zamku krzyżackiego to następna atrakcja turystyczna miasta, która ma zachęcić turystów do odwiedzin. Mańkowski podkreślił również chęć przywrócenia przynajmniej częściowego wyglądu dawnej budowli. Rewitalizacja zamku trwała niemal trzy lata.

- Moja poprzedniczka burmistrz Danuta Górska zainicjowała wraz z radnymi ten pomysł. Otrzymaliśmy na to dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego. Ruiny zamku właściwie trzeba było wydobyć z ziemi, ponieważ po wojnie mury zostały zakopane. Dokonano rewitalizacji i przewrócono funkcje budowli - powiedział

- Ruiny zamku w Szczytnie świecą teraz nowym blaskiem - dodał.

Ruiny zyskały fosę, przy okazji prac odkryto piwniczki, krużganki, karcer. Wydobyto również pozostałości murów. Teraz jest też szklane zadaszenie. Będzie to miejsce koncertów, wystaw, imprez okolicznościowych i zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Po zmroku zamek będzie podświetlony, tak by uwidocznić walory obiektu.

- Myślę, że to miejsce stanie się dużą atrakcją turystyczną. Zamków krzyżackich jest dużo, ale ten jeden jest związany z Sienkiewiczem i jego powieścią - podkreślił.

Budowla mieści się przy ul. Sienkiewicza. W pobliżu znajduje się popiersie pisarza.

Źródło: radio.opole

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy