Nowoczesny system kontroli lotów. Pierwsze testy będą w Polsce

Artykuł
O szczegółach poinformowała Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
Fot. pixabay/ThePixelman

Najnowsza generacja systemu bezpieczeństwa na europejskim niebie jest wdrążana w Polsce. Kontrolerzy Ruchu Lotniczego rozpoczynają testy.

iTec v3 to system w pełni cyfrowej kontroli przemieszczania się statków powietrznych. Jest on o wiele bardziej precyzyjny od dotychczas stosowanych systemów.

Najnowsze rozwiązania wdrożone zostaną na początku w Poznaniu. Docelowo będą z niego korzystać służby żeglugi powietrznej największych europejskich krajów.

Dzięki cyfryzacji przestrzeni powietrznej można szybciej i dokładniej przetwarzać danych takie jak trajektoria lotu statków powietrznych. Oznacza to, że kontroler jest w stanie nie tylko śledzić ich bieżące położenie, ale też widzieć, w jakim punkcie znajdą się za precyzyjnie określony czas. Nowy system wcześniej zaalarmuje też, kiedy dojdzie do zagrożenia kolizją.

W Polsce od 12 lat używany jest system PEGASUS_21, który swoim zasięgiem obejmuje tylko przestrzeń powietrzną nad polskim terytorium oraz nad obszarami Morza Bałtyckiego, gdzie, zgodnie z umowami międzynarodowymi, kontrolę sprawują Polacy.

Nowy system iTec v3 jest zgodny z oczekiwaniami Unii Europejskiej, która chce zunifikować całą wspólną przestrzeń powietrzną. Kontrola pozwala zadbać o punktualność i wydajność operacji lotniczych, zmniejsza emisję zanieczyszczeń i redukuje koszty.

Pierwszym punktem na mapie Polski, w którym zostanie uruchomiony system kontroli ruchu lotniczego nowej generacji będzie Wielkopolska. System będzie wdrażany w Centrum Zarządzania Ruchem Lotniczym w Wysogotowie, w pobliżu lotniska Poznań-Ławica.

Poznański ośrodek ma także pełnić rolę zapasową dla warszawskiego Centrum Zarządzania Ruchem Lotniczym.

Źródło: pr24

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy