Nieznane dotąd życie powojennego miasteczka. Nowa książka „Wąbrzeźno i powiat wąbrzeski w latach 1945–1956. Szkice z dziejów politycznych”
W książce pod redakcją Remigiusza Ławniczaka autorzy – Regina Dąbkowska, Alicja Paczoska-Hauke, Grzegorz Banaś, ks. Paweł Dąbrowski opisali wiele nieznanych aspektów i problemów życia społeczno-politycznego powojennej rzeczywistości ziemi wąbrzeskiej.
Jak wyglądało życie w powiecie wąbrzeskim w pierwszych latach po II wojnie światowej? Jak mieszkańcy reagowali na zakończenie okupacji niemieckiej, wejście Armii Czerwonej i instalowanie komunizmu w Polsce? Jaka była historia oddziałów podziemia niepodległościowego czyli „wąbrzeskich niezłomnych”? Dlaczego w Wąbrzeźnie powstał Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego i kto go tworzył? Czy z wąbrzeskiego aresztu można było uciec?
Odpowiedzi na te i inne pytania odnaleźć można w nowej publikacji „Wąbrzeźno i powiat wąbrzeski w latach 1945–1956. Szkice z dziejów politycznych”. Jest ona wynikiem ponad dwuletniej pracy historyków z Instytutu Pamięci Narodowej oraz lokalnych pasjonatów wąbrzeskich dziejów.