"Niewypał" Onetu o karabinku "Grot" zweryfikowany. PGZ: przed wdrożeniem broń przeszła badania

Artykuł
„Łucznik" Radom dostarczył Siłom Zbrojnym RP ponad 43 tys. karabinków MSBS GROT w latach 2017-2020
terytorialsi.wp.mil.pl

Portal Onet opublikował tekst krytykujący flagowy polski karabinek Grot. - Prasa specjalistyczna, mimo zapowiedzi we wrześniu 2020 r., nie opublikowała »raportu« Pawła Mosznera. To chyba najlepiej świadczy o tym, że jego »raport« nie spełnia standardów prasy branżowej. Jak widać, Onet dał się nabrać” – czytamy na Twitterze Terytorialsów.

Przypomnijmy, że Fabryka Broni „Łucznik" – Radom sp. z o. o. w latach 2017-2020 dostarczyła Siłom Zbrojnym RP 43 700 karabinków MSBS GROT. Publikacja Onetu uderza w producenta karabinku oraz w Ministerstwo Obrony Narodowej. 

- Karabinek jest wykonany z materiałów spełniających normy wojskowe, inaczej nie byłby dopuszczony do eksploatacji. Broń należy czyścić i konserwować - podobnie jest w przypadku wszystkich innych konstrukcji - odpowiadają Terytorialsi.

Według dziennikarzy Onetu Grot w trakcie podpisywania kontraktu nie miał badań kwalifikacyjnych, które dopuszczałyby go do użytkowania w armii. Do rewelacji Onet odniosła się Polska Grupa Zbrojeniowa, w której skład wchodzi Fabryka Broni ''Łucznik z Radomia, producent karabinków "Grot".
8_670_10

- Przed wdrożeniem do produkcji broń przeszła wymagane badania kwalifikacyjne pod nadzorem – specjalnie powołanej – komisji państwowej. Badania obejmowały szeroki zakres, w tym sprawdziany wytrzymałościowe i bezpieczeństwa. Ich przebieg był pomyślny i potwierdził parametry deklarowane przez producenta. Spółka utrzymuje stały kontakt z nabywcami broni, a wszelkie zgłaszane przez nich reklamacje są realizowane na bieżąco – poinformowała portal TV Republika centrala PGZ. 

Udoskonalana konstrukcja

Portal zarzucił także, iż karabinek za wadliwy uznali żołnierze z jednostki specjalnej GROM.

- Konstrukcja MSBS GROT jest cały czas udoskonalana m.in. w tym celu został powołany zespół do analizowania uwag oraz reklamacji użytkowników, składający się z przedstawicieli Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, Wojskowej Akademii Technicznej, Centralnego Organu Logistycznego oraz Fabryki Broni  – informuje PGZ. - Wypracowuje on zmiany modyfikacyjne broni, które uwzględniają uwagi wynikające z używania karabinków. Dzięki pracy zespołu powstały modyfikacje MSBS GROT w wersji A1, a następnie MSBS GROT w wersji A2 w zakresie m.in.: wydłużenia łoża z nakładką obejmującą swoim zasięgiem regulator gazowy czy zastosowania iglicy o dużo większej odporności i wytrzymałości, dostosowanej do strzelania „na sucho" w ramach programu szkolenia żołnierzy. Prace nad karabinkiem trwają nieustannie a kolejne jego wersje są odpowiedzią na oczekiwania i potrzeby jego głównych użytkowników – żołnierzy Wojska Polskiego - podkreśla producent. 

Do sprawy ustosunkował się także płk Marek Pietrzak, rzecznik WOT. - Do tej pory reklamacje dotyczyły 4 proc. egzemplarzy, z czego 3705 dotyczyło tylko i wyłącznie magazynków – poinformował.

 

Źródło: Portal TV Republika / Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy