Niemieccy wędkarze źli na swój rząd. Mówią o Polsce! Znamy szczegóły

Anna Zyzek 17-08-2022, 12:20
Artykuł
canva.com

Niemiecki Związek Wędkarzy i Niemiecki Związek Rybołówstwa skrytykowały rządzących RFN za postępowanie w obliczu masowego wymierania ryb w Odrze. Co więcej, wędkarze i rybacy chwalą Polskę, mówiąc, że po naszej stronie była dużo większa aktywność władz.

"Z zewnątrz działania władz niemieckich nie wyglądały na suwerenne zarządzanie kryzysowe" – napisano we wspólnym oświadczeniu. Wydaje się, że właściwe ministerstwo środowiska nie dysponuje konkretnymi planami działania ani wystarczająco kompetentnym personelem, aby poradzić sobie z takimi sytuacjami - oceniono.

Przeczytaj też: Niemcy znają przyczynę śnięcia ryb w Odrze? Totalna opozycja w szoku!

Można by sobie życzyć szybszego, bardziej elastycznego i na większą skalę pobierania próbek - powiedział agencji dpa Claus Ubl z Niemieckiego Związku Rybołówstwa. Jego zdaniem dałoby to lepsze wyobrażenie o przechodzącej fali. Nadal nie wiadomo, co zabiło ryby. 

W oświadczeniu obu związków stwierdzono, że nie podjęto konkretnych działań w celu ochrony ludności, a jedynie opublikowano zalecenia. "Po stronie polskiej była wyraźnie większa aktywność ze strony organów państwowych" - czytamy w komunikacie. Usuwanie martwych ryb wydawało się dobrze skoordynowane, a wolontariusze, tacy jak wędkarze, byli dobrze poinstruowani i skoordynowani.

Dowiedz się więcej: Dość zanieczyszczania środowiska. Rząd planuje ostre kary. Wiemy jakie!

Związki domagają się m.in. zidentyfikowania sprawców zanieczyszczeń, podjęcia starań o uzyskanie odszkodowań od strony polskiej, udzielenia pomocy poszkodowanym przedsiębiorstwom rybackim i innym użytkownikom wód, odbudowy zasobów rybnych oraz opracowania po stronie niemieckiej planów działań na wypadek takich zdarzeń - pisze portal dziennika "Die Welt".

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy