Przejdź do treści
16:15 Jelenia Góra: Sąd zastosował wobec 12-letniej dziewczynki zatrzymanej w sprawie zabójstwa 11-latki w Jeleniej Górze środek tymczasowy – poinformowała w środę wiceprezes Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze Agnieszka Makowska. Nie podała o jaki środek chodzi
14:40 Włochy: Premier Meloni wykluczyła możliwość porozumienia z Mercosur w najbliższych dniach
13:50 W. Brytania: Lekarze rezydenci rozpoczęli pięciodniowy strajk na tle płacowym
13:19 IMGW: Kolejne ciepłe grudniowe dni. Do 13 st. C na południu kraju, lokalne opady i mgły
12:57 Norwegia: W Oslo padł rekord temperatury - najcieplejsza grudniowa noc od blisko 90 lat
11:42 Polska: Polscy żołnierze będą działali w Grupie Zadaniowej NATO m.in. Bałtyku - prezydent podpisał postanowienie
Wydarzenia Zapraszamy na spotkanie z ks. dr Jarosławem Wąsowiczem. 18 grudnia, godz. 16:30-18:00, Miejsce: Al. Solidarności 129/131, Warszawa
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim, 20 grudnia, godz. 17:00, Andersia Hotel pl. Władysława Andersa 3, Poznań
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Niemcy: kobieta po raz trzeci w historii przewodniczącą Bundestagu

Źródło: Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Nowy Bundestag, który we wtorek zebrał się po raz pierwszy po wrześniowych wyborach, ma nowego przewodniczącego - po raz trzeci w historii drugi najwyższy urząd w państwie sprawuje kobieta, polityk SPD Baerbel Bas, która zastąpiła na tym stanowisku Wolfganga Schaeubla.

Bas w głosowaniu otrzymała 576 z 724 oddanych głosów.

Tradycyjnie największe ugrupowanie parlamentarne, którym w nowym parlamencie jest SPD, wystawia przewodniczącego. 53-letnia Bas, z wykształcenia menadżer personalny, zasiada w Bundestagu od 2009 roku. Od września 2019 roku jest zastępczynią lidera grupy parlamentarnej socjaldemokratów.

W wyborach federalnych pod koniec września Bas obroniła swój bezpośredni mandat w okręgu wyborczym w Duisburgu i uzyskała 40,3 procent głosów - prawie dwa razy więcej niż jej konkurentka z chadeckiej CDU. Po Annemarie Renger (SPD, przewodnicząca w latach 1972-1976) i Ricie Suessmuth (CDU, 1988-1998) Bas jest dopiero trzecią kobietą, która stanęła na czele parlamentu.

Kobieta dla przeciwwagi

Początkowo za faworyta do objęcia stanowiska przewodniczącego uważany był lider frakcji SPD Rolf Muetzenich. Jednak socjaldemokratki, ale także Niemiecka Rada Kobiet, domagały się, aby urząd ten został obsadzony przez kobietę. Nie chciały, aby kolejny mężczyzna zajął wysokie stanowisko państwowe - obok prawdopodobnego kanclerza Olafa Scholza i prezydenta federalnego Franka-Waltera Steinmeiera.

W przeciwieństwie do ustępującego przewodniczącego Bundestagu Wolfganga Schaeublego Bas „nie ma kilkudziesięciu lat doświadczenia w pracy na najwyższych stanowiskach politycznych, ale, jak się mówi w grupie parlamentarnej SPD, jest ona kimś, kto wie, co ludzi uwiera” - pisał portal RND.

PAP

Polecamy Sejm

Wiadomości

Fundacja IBN: Prokuratura stawiając zarzuty Bejdzie działa na szkodę Polski

"Rząd się wyżywi. Tylko Polski szkoda…". Morawiecki o pogarszających się finansach publicznych

Europa pod presją taniego importu z Chin. Stawką jest przemysł

Zarzuty dla Ernesta Bejdy. Żaryn: kompromitacja koalicji rządzącej

FIFA surowo karze Malezję! Trzy walkowery i grzywny za nieuprawnionych piłkarzy

Pilne spotkanie sekretarza generalnego NATO w Polsce. Będzie rozmowa Rutte - Nawrocki

URE podał stawki za prąd od 1 stycznia 2026

Decydująca kolejka Ligi Konferencji. Raków pewny gry wiosną, Lech i Jagiellonia walczą o awans

Prokuratura Żurka chce dopaść Antoniego Macierewicza. Jest akt oskarżenia

Czy Rosja mentalnie funkcjonuje jeszcze w XIX wieku?

Jedyny SUKCES rządów Tuska: memy i cytaty z internetu

4 tys. euro od Niemców za gehennę II wojny światowej. Ostra reakcja Pawła Jabłońskiego

Lewandowski w MLS? Chicago Fire i Inter Miami chcą Polaka

Manasterski: ministerstwo rolnictwa MUSI walczyć z napływającą żywnością do Polski!

Wyłudzili ponad 11 mln zł w obrocie paliwami. Są już zatrzymani!

Najnowsze

Fundacja IBN: Prokuratura stawiając zarzuty Bejdzie działa na szkodę Polski

FIFA surowo karze Malezję! Trzy walkowery i grzywny za nieuprawnionych piłkarzy

Pilne spotkanie sekretarza generalnego NATO w Polsce. Będzie rozmowa Rutte - Nawrocki

URE podał stawki za prąd od 1 stycznia 2026

Decydująca kolejka Ligi Konferencji. Raków pewny gry wiosną, Lech i Jagiellonia walczą o awans

"Rząd się wyżywi. Tylko Polski szkoda…". Morawiecki o pogarszających się finansach publicznych

Chiny atakują NATO podczas spotkania z europosłami

Europa pod presją taniego importu z Chin. Stawką jest przemysł

Zarzuty dla Ernesta Bejdy. Żaryn: kompromitacja koalicji rządzącej