Echo wyborów w Niemczech. Partia FDP rozpoczyna koalicyjne rozmowy

Artykuł
Echo po wyborach do Bundestagu. FDP rozpocznie rozmowy z Zielonymi w sprawie ewentualnej współpracy rządowej
Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Federalny komitet wykonawczy liberalnej partii FDP podjął decyzję o rozpoczęciu „wstępnych rozmów” z Zielonymi w sprawie ewentualnej współpracy rządowej. Partie chcą poszukać wspólnej płaszczyzny. Poinformował o tym szef FDP Christian Lindner po poniedziałkowym posiedzeniu komitetu w Berlinie.

Lindner, wraz z sekretarzem generalnym FDP Volkerem Wissingiem, kieruje rozmowami z Zielonymi. - Pomiędzy Zielonymi a FDP istnieją największe różnice merytoryczne wśród partii demokratycznego centrum, które mogłyby teraz rozmawiać ze sobą przy tworzeniu rządu -wyjaśnił Lindner. Dlatego też sensowne jest szukanie najpierw wspólnej płaszczyzny.

FDP szuka koalicjantów. SPD i Zieloni są chętni

Po pierwszych rozmowach z Zielonymi FDP mogłaby przyjąć zaproszenia do rozmów od socjaldemokratów (SPD) lub chadeków (CDU/CSU), gdyby takie się pojawiły. Kandydat SPD na kanclerza Olaf Scholz zadeklarował wcześniej, że chce jak najszybciej zawrzeć koalicję z Zielonymi i FDP. To, że obie strony chcą najpierw ze sobą porozmawiać, jest jak najbardziej w porządku, stwierdził Scholz.

Po niedzielnych wyborach do Bundestagu, w których zwyciężyła SPD z niewielką przewagą nad CDU/CSU, prawdopodobny jest zarówno sojusz rządowy SPD z Zielonymi i FDP, jak i chadecji z tymi samymi koalicjantami. Według wstępnych wyników FDP uzyskała w wyborach do Bundestagu 11,5 procent. Dzięki temu udało się jej poprawić wynik z 2017 roku; kiedy osiągnęła 10,7 proc. poparcia.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy