„Niedościgniony wzór patriotyzmu”. Morawiecki o zmarłym Witoldzie Kieżunie

Artykuł
Witold Kieżun
Fot. PAP/Leszek Szymański

Już za życia stał się legendą, niedościgniony wzór patriotyzmu — z karabinem na powstańczej barykadzie i z piórem pochylony nad książkami — zawsze serdeczny, pogodny, dociekliwy i konkretny; będzie nam go bardzo brakowało — napisał premier Mateusz Morawiecki o prof. Witoldzie Kieżunie.

W niedzielę Muzeum Powstania Warszawskiego poinformowało, że zmarł prof. Witold Kieżun — ekonomista, żołnierz Armii Krajowej, w czasie Powstania Warszawskiego walczył w batalionie „Gustaw”. Miał 99 lat. Informację o śmierci prof. Kieżuna jako „jednego z największych bohaterów Powstania Warszawskiego” podała też Fundacja „Nie zapomnij o nas”.

- Odszedł prof. Witold Kieżun. Człowiek, który już za życia stał się legendą. Niedościgniony wzór patriotyzmu — z karabinem na powstańczej barykadzie i z piórem pochylony nad książkami. Zawsze serdeczny, pogodny, dociekliwy i konkretny. Będzie nam go bardzo brakowało — napisał w niedzielę na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Rau: Droga jego życia to inspiracja

Hołd zmarłemu prof. Kieżunowi złożył też minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. „Na wieczną wartę odszedł profesor Witold Kieżun, wielki autorytet moralny i akademicki. Droga jego życia to inspiracja i wzór do naśladowania dla każdej i każdego z nas. Cześć jego pamięci!” - głosi wpis szefa MSZ.

Witold J. Kieżun urodził się 6 lutego 1922 w Wilnie. Był profesorem nauk ekonomicznych, w czasie wojny żołnierzem Armii Krajowej, walczył w Powstaniu Warszawskim pod ps. Wypad. Służył w oddziale do zadań specjalnych „Harnaś” w batalionie „Gustaw”. Uczestniczył m.in. w akcji zdobycia Poczty Głównej przy placu Napoleona, dziś Powstańców Warszawy. Samodzielnie wziął do niewoli kilkunastu żołnierzy niemieckich, pozyskując przy tym broń i amunicję dla powstańców.

W sierpniu 1944 r. odznaczono go Krzyżem Walecznych. 23 września 1944 r. został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy