Nie ma ryzyka przerwania dostaw gazu z Rosji? Komisarz UE zapewnia

Artykuł
WIKIPEDIA/JEREMY BUCKINGHAM/CC BY 2.0

– Nie ma bezpośredniego ryzyka przerwania dostaw gazu z Rosji do Unii Europejskiej w następstwie kryzysu ukraińskiego – ocenił w opublikowanym wywiadzie dla Welt am Sonntag niemiecki komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger.

Komisarz przypomniał, że 30 proc. zapotrzebowania Unii Europejskiej na gaz ziemny pokrywane jest z własnego wydobycia, w tym w Holandii i Wielkiej Brytanii. – Niemcom pilnie doradzałbym, by zabezpieczyły sobie opcję gazu łupkowego i umożliwiły realizację pilotażowych projektów szczelinowania – powiedział.

W wywiadzie dla niemieckiego tygodnika Welt am Sonntag mówił, że po wielu rozmowach z Gazpromem ma "wrażenie, że rosyjscy partnerzy przestrzegają umów i chcą kontynuować dostawy".

Podkreślił, że "przy ewentualnych sankcjach ekonomicznych - czy to ze strony europejskiej czy rosyjskiej – sektor gazowy nie powinien być żadnym priorytetem".

Jego zdaniem nie powinno się dążyć do szybkiej redukcji importu gazu z Rosji, ale potrzebna jest dywersyfikacja dostaw.

Gazprom ma około 25-procentowy udział w europejskim rynku gazowym. Jestem przeciw temu, byśmy w najbliższych latach ograniczali zakupy gazu z Rosji lub też całkowicie z nich zrezygnowali. Musimy w każdym razie kontynuować naszą strategię dywersyfikacji – zaznaczył Oettinger. Jako ewentualnych dostawców wymienił: Norwegię, Algierię i Azerbejdżan. 

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy