Najstarsza Polka kończy 115 lat. Tekla Juniewicz przeżyła dwie wojny

Artykuł
Tekla Juniewicz jest mieszkanką Gliwic
Fot. facebook/MalagMarlena

Tekla Juniewicz jest najstarszą Polką, drugą z najstarszych osób w Europie i piątą na świecie. Dzisiaj kończy 115 lat. Z tej okazji życzenia złożyła jej minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg

Gdy dzisiejsza jubilatka przyszła na świat, Polski nie było jeszcze na mapie. Pani Tekla przeżyła dwie wojny i na stałe zamieszkała w Gliwicach.

- Tekla Juniewicz urodziła się 10 czerwca 1906 r. w Krupsku, na terenie ówczesnych Austro-Węgier, obecnej Ukrainy, 40 km od Lwowa. W tym samym roku Maria Skłodowska-Curie wygłosiła swój pierwszy wykład na Sorbonie, prezydent Theodore Roosevelt otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla za negocjacje podczas wojny rosyjsko-japońskiej, niemiecki inżynier i konstruktor August Max von Parseval odbył pierwszy lot statkiem powietrznym, a August Kopff odkrył planetoidy Polyxenę i Titanię. To pokazuje jak wiele czasu minęło - poinformował Urząd Miejski w Gliwicach.

Tekla Juniewicz obchodzi dzisiaj swoje 115 urodziny. Życzenia, z tej okazji, złożyła jej sama minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, która odwiedziła seniorkę.

- Jeszcze raz drugich 100 lat Pani Teklo! - poinformowała Maląg.

Kobieta ma dużą rodzinę. Pani Tekla Juniewicz doczekała się dwóch córek, pięciorga wnuków, czterech prawnuków oraz trzech praprawnuków.

Źródło: UM Gliwice, facebook/MalagMarlena

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy