Przejdź do treści
11:19 Badanie: niemal 70 proc. Polaków planuje ograniczyć wydatki świąteczne
11:07 Śląskie: Rozpoczął się proces ws. zabójstwa księdza z Kłobucka
10:59 Tatry: Po upadku na Kozim Wierchu turystka straciła przytomność. Skomplikowana akcja ratownicza
10:07 Wielkopolskie: Zarzuty dla prokuratora, który spowodował kolizję prowadząc po pijanemu
10:01 Francja: Luwr nie został otwarty o zwykłej porze, wkrótce decyzja w sprawie strajku
09:20 Czechy: Prezydent Pavel powołał rząd premiera Babisza
09:19 Gdańsk: Troje oskarżonych o pranie pieniędzy i przejęcie gotówki z fikcyjnych sklepów internetowych
07:36 Świat: Ceny miedzi w Londynie odbijają się po mocnej piątkowej wyprzedaży metali
06:27 Hiszpania: Czerwony alarm pogodowy w Walencji. Szkoły odwołują zajęcia
Klub "Gazety Polskiej" Częstochowa zaprasza na spotkanie z prof. Piotrem Grochmalskim 15 grudnia o godz. 18:30 w Auli Tygodnika „Niedziela” przy ul. 3 Maja 12 w Częstochowie
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim, 20 grudnia, godz. 17:00, Andersia Hotel pl. Władysława Andersa 3, Poznań
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Najnowszy sondaż polityczny. PiS bezprecedensowym liderem

Źródło: Fot.: flickr/NOWY DZIENNIK

Został opublikowany najnowszy sondaż CBOS. Zgodnie z nim, gdyby wybory odbywały się teraz, to PiS uzyskałoby 33 proc. poparcia wśród osób deklarujących udział w głosowaniu. Natomiast Polska 2050 Szymona Hołowni - 17 proc, a KO - 11 proc. Z sondażu wynika, że w Sejmie nie znalazłoby się PSL oraz Kukiz\'15.

Jak podkreśla CBOS maj nie przyniósł większych zmian w rankingu popularności partii politycznych i nadal ugrupowaniem mającym najwięcej zdeklarowanych wyborców pozostaje Prawo i Sprawiedliwość wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem.

Na tę formację zamierza głosować 33 proc. uprawnionych do głosowania (wzrost o 1 proc. w stosunku do badania kwietniowego).

Na drugim miejscu, tak jak w ubiegłych miesiącach, lokuje się Polska 2050 Szymona Hołowni popierana przez 17 proc. wyborców (wzrost o 1 punkt procentowy). Jak zaznacza CBOS ta formacja umacnia się na pozycji lidera opozycji.

Na KO chciało głosować 11 badanych o 3 punkty procentowe mniej niż w kwietniu. Równie niski wynik KO odnotowała w marcu. To największa zmiana w poparciu dla ugrupowań politycznych w tym miesiącu - podkreślono.

W tym miesiącu zarówno Lewica, jak i Konfederacja zyskały przychylność 6 proc zdeklarowanych wyborców (w obu przypadkach wzrost poparcia o 1 punkt procentowy).

Poniżej wyborczego progu plasują się majowe notowania PSL-Koalicji Polskiej (2 proc., wzrost o 1 punkt procentowy) oraz Kukiz'15 (1 proc., bez zmian).

Polacy chcą głosować, ale nie wiedzą na kogo

Jak podkreśla CBOS na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek Polaków chcących wziąć udział w wyborach, ale niemających sprecyzowanych preferencji wyborczych.

19 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów wstrzymuje się z wyrażeniem jednoznacznego poparcia dla którejkolwiek z partii politycznych; 5 proc. zdeklarowanych wyborców z jakichś powodów „nie chce lub obawia się" ujawnić w sondażu swoje preferencje partyjne.

- W sumie zatem sympatie prawie jednej czwartej zdeklarowanych uczestników wyborów pozostają nieznane - zaznaczono.

Do lokali wyborczych w maju udałoby 75 proc. uprawnionych do głosowania, o dwa punkty procentowe więcej niż w kwietniu.

Nie uległ zmianie odsetek osób wahających się, czy wziąć udział w wyborach, gdyby odbywały się już teraz (12 proc.). Spadła liczba badanych z góry odrzucających możliwość swojego udziału w ewentualnym głosowaniu (12 proc., spadek o 3 punkty).

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) - dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej, do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 6 do 16 maja 2021 roku na próbie liczącej 1163 osoby (w tym: 54,8 proc. metodą CAPI, 30,0 proc. - CATI i 15,2 proc. – CAWI).

pap

Wiadomości

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Tomasz Sakiewicz z ostrymi pytaniami do Tuska! "Może zwoła pan tajne posiedzenie Sejmu"

Echo publikacji "Wyborczej". Dobrzyński wystawił się na ostrzał internautów!

Fani oburzeni wynikiem Eurowizji Junior: „To niesprawiedliwe!” – mówi nauczycielka śpiewu

Po 10 latach ukrywania się zatrzymano podejrzanego o zabójstwo w Mosinie!

NIL reaguje na tekst "Wyborczej". Wzywa do wszczęcia postępowania [KOMUNIKAT]

Świąteczna magia w kuchni: ryba po grecku w nowej odsłonie

Czuchnowski uderzył w prof. Cenckiewicza. Szefernaker z ostrą krytyką

Robert Wolański dzieli się wspomnieniami żony Agnieszki Maciąg – wiersze i notatniki pozostaną dla fanów

Reginia-Zacharski: Tuska nikt nie ogra, bo nigdzie nie gra...

Atak na Cenckiewicza. Służby przekazują dane wrażliwe pracownikom brukowca!

Strategia NSS 2025: Europa traci suwerenność na rzecz UE

„Serce dla Inki”. Błyskawiczna zbiórka brytyjskiej Polonii

"Unikajmy zakupowego dopingu". Papież z konkretnym przekazem na Święta Bożego Narodzenia

Aktor Rob Reiner i jego żona zostali znalezieni martwi w swoim domu

Australia: strzelali ojciec i syn - 16 zabitych, 40 rannych

Najnowsze

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Tomasz Sakiewicz z ostrymi pytaniami do Tuska! "Może zwoła pan tajne posiedzenie Sejmu"

NIL reaguje na tekst "Wyborczej". Wzywa do wszczęcia postępowania [KOMUNIKAT]

Świąteczna magia w kuchni: ryba po grecku w nowej odsłonie

Czuchnowski uderzył w prof. Cenckiewicza. Szefernaker z ostrą krytyką

Robert Wolański dzieli się wspomnieniami żony Agnieszki Maciąg – wiersze i notatniki pozostaną dla fanów

Echo publikacji "Wyborczej". Dobrzyński wystawił się na ostrzał internautów!

Fani oburzeni wynikiem Eurowizji Junior: „To niesprawiedliwe!” – mówi nauczycielka śpiewu

Po 10 latach ukrywania się zatrzymano podejrzanego o zabójstwo w Mosinie!