Niszczycielskie trzęsienie ziemi o sile co najmniej 8,5 stopnia, które wydarzyło się w 1861 r. na Sumatrze, było poprzedzone wieloletnimi drganiami.
Niszczycielskie trzęsienie ziemi, które wstrząsnęło indonezyjską wyspą Sumatra w 1861 r., było od dawna uważane za nagłe. Nowe badania pokazują jednak, że płyty tektoniczne pod wyspą powoli i cicho uderzały o siebie przez 32 lata przed kataklizmem.
To trwające od dziesięcioleci ciche trzęsienie ziemi było najdłuższą sekwencją tego typu, jaką kiedykolwiek wykryto. Nowe badanie może pomóc naukowcom skuteczniej obserwować niebezpieczne wstrząsy.
Podobnie jak w przypadku lepiej znanego rodzaju trzęsień ziemi, które wstrząsają powierzchnią Ziemi, powolne trzęsienia występują, gdy dwa segmenty skorupy nacierają na siebie. Niektóre z nich są obecnie monitorowane za pomocą instrumentów sejsmicznych lub technologii GPS.
While studying historic #sealevels using ancient #corals called ‘microatolls’, @NTUsg @EOS_SG scientists discovered an #earthquake that lasted 32 years. It challenges the conventional belief that slow slip events take place over hours or months. @NTU_ASE https://t.co/mQKMHKWq3E pic.twitter.com/q8lLx4PoXc
— NTU Singapore (@NTUsg) May 13, 2021
W pobliżu indonezyjskiej wyspy Simeulue u wybrzeży Sumatry wzorce wzrostu koralowców rejestrują ruchy wzdłuż uskoku związanego z trzęsieniem ziemi w 1861 r., umożliwiając spojrzenie w przeszłość. Koralowce nie mogą rosnąć, kiedy są wystawione na wpływ powietrza. Kiedy lokalny poziom morza zmienia się w wyniku tektoniki, zmiany te są widoczne w we wzroście szkieletu koralowców. Koralowce w Simeulue zapisały historię ruchu uskoku od 1738 do 1861 roku.
Korale ujawniają, że Simeulue osiadał lub wznosił się przez 90 lat w stałym tempie jednego lub dwóch milimetrów rocznie. Ale około 1829 r. nagle zaczął się zanurzać od pięciu do siedmiu razy szybciej. To wskazuje, że uskok zaczął się poruszać w wyniku trzęsienia. To osiadanie trwało aż do ogromnego trzęsienia ziemi w 1861 roku.