NATO rozpocznie wycofywanie swych wojsk z Afganistanu przed majem

Artykuł
NATO deklaruje, że będzie wspierać proces pokojowy w Afganistanie
Fot. Flickr/ResoluteSupportMedia

Państw sojusznicze NATO uzgodniły, że wycofywanie sił Sojuszu z Afganistanu rozpocznie się przed 1 maja.

„Sojusznicy zdecydowali, że przed 1 maja rozpoczniemy wycofywanie sił misji Resolute Support. (...) Planujemy zakończyć wycofywanie wszystkich sił USA i misji Resolute Support w ciągu kilku miesięcy” – przekazano w komunikacie po wideokonferencji z udziałem ministrów spraw zagranicznych i obrony państw NATO.

„Każdy atak Talibanu na oddziały Sojuszu w czasie ich wycofywania spotka się z energiczną odpowiedzią” – uprzedziło NATO w komunikacie.

Napisano też, że Sojusz Północnoatlantycki będzie wspierać proces pokojowy w Afganistanie i z zadowoleniem przyjmuje konferencję pokojową w Stambule, która ma odbyć się w dniach 24 kwietnia-4 maja i „może być okazją do przyspieszenia tego procesu”.

Prezydent USA Joe Biden oficjalnie ogłosił w środę, że wojska USA opuszczą Afganistan do 11 września, tj. przed 20. rocznicą ataków na World Trade Center w Nowym Jorku i Pentagon.

W Afganistanie przebywa ok. 7000 żołnierzy spoza USA, głównie z krajów NATO, ale także z Australii, Nowej Zelandii i Gruzji. Siły amerykańskie liczą 2500 żołnierzy.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy