Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
12:11 Polska: W czwartek ceny maksymalne benzyny będą niższe niż w środę; cena diesla bez zmian
11:02 Prezes NIL: lekarze, którzy nie rozumieją, czym jest nasz zawód, powinni być z niego usunięci
10:45 Warszawa: 10 stacji metra wyłączonych z ruchu; zatrzymano mężczyznę, który był w tunelach
09:32 Śląskie: Kolejne zatrzymania ws. gangu przemycającego migrantów i handlującego narkotykami
08:42 Beskidy: Warunki na szlakach są dobre; w górach ciepło i słonecznie
08:34 Francja: 68 tys. gospodarstw bez prądu z powodu awarii związanej z upałami
08:12 Świat: Ceny miedzi w Londynie lekko rosną po mocnym spadku we wtorek
07:50 Ukraina: okupowany Sewastopol całkowicie pozbawiony prądu po ataku dronów
06:44 DRK: już prawie 1,1 tys. potwierdzonych zakażeń wirusem ebola; zmarło 277 osób
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Bielańsko-Żoliborski Klub Gazety Polskiej zaprasza na spotkanie autorskie z Bronisławem Wildsteinem 24 czerwca o godz. 17 w Mediatece ul. Szegedynska 13A Warszawa
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Wejherowie oraz poseł Michał Kowalski zapraszają na spotkanie z Posłami na Sejm RP Małgorzatą Wassermann oraz Jarosławem Krajewskim w dniu 24 czerwca 2026 r. na godz. 17.30 do Wejherowa do Pałacu Przebendowskich, ul. Zamkowa 2a
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Skarżysko-Kamienna zaprasza na spotkanie "Czas Polski. Program Polaków" z poseł Agatą Wojtyszek 24 czerwca, godz. 17:00 w Suchedniowskim Ośrodku Kultury Kuźnica ul. Bodzentyńska 18
Wydarzenie Kluby "Gazety Polskiej" z Białegostoku i Brańska zapraszają na protest przeciwko paktowi migracyjnemu, który odbędzie się 25 czerwca o godz. 15:00 przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego przy ul. Skłodowskiej-Curie 14 w Białymstoku
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Międzyrzeczu zaprasza na spotkanie z historykiem Jarosławem Palickim na temat: "Poznański Czerwiec'56 i postalinowska Europa". 25 czerwca o godz. 17.00, Muzeum w Międzyrzeczu
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bartoszycach zaprasza na spotkanie z mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 26 czerwca o godz. 19:00 w „Przystanku” przy Placu Dworcowym 1 w Bartoszycach
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, dziennikarzem TV Republika 28 czerwca, godz. 16:00 Restauracja "Kaprys" ul. Sokoła 3, Nowy Targ
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z posłem Krzysztofem Lipcem, 1 lipca, godz. 17:00, Dom Kultury „Sabat”, ul. Jeziorańskiego 73, Kielce
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Czarnem zaprasza na otwarte spotkanie z posłem Michałem Kowalskim, 29 czerwca 2026 r., godz. 17.00, ul. Kolejowa 7, Sala Dworca PKP, Czersk
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Białymstoku zaprasza 26 czerwca na wydarzenie dla uczniów. Osoby, które okażą świadectwo z biało-czerwonym paskiem, otrzymają od organizatorów darmowe lody. Aleja Bluesa, Białystok

NASZ NEWS: Kursant KGB ma dostęp do amerykańskich tajemnic

Źródło: Telewizja Republika

Negatywnie zweryfikowany funkcjonariusz SB rozpracowujący Kościół, po kursie KGB w Moskwie został członkiem Rady
Nadzorczej kluczowej spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej - Wojskowych Zakładów Elektronicznych. Podmiot ten współpracuje z amerykańskimi koncernami: Raytheon i Lockheed Martin przy programie budowy obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu Wisła.

15 lipca br. do rady nadzorczej Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A., które wchodzą w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, powołano Henryka Grobelnego – ustaliła Telewizja Republika. To strategiczna spółka pod względem współpracy z Amerykanami przy tarczy antyrakietowej. Tymczasem Grobelny to były esbek, który brał udział w rozpracowywaniu kościoła i księży, a także ukończył kurs sowieckiej KGB w Moskwie.

Ta nominacja może budzić bardzo poważne wątpliwości. Wojskowe Zakłady Elektroniczne nie tylko realizowały przez dziesiątki lat
zadania dla potrzeb Sił Zbrojnych RP w zakresie remontów, produkcji i modernizacji wyrobów radiolokacyjnych, rozpoznania i walki elektronicznej oraz sprzętu obrony przeciwlotniczej. Od 2015 roku firma realizuje nowe projekty, w tym stworzenie centrum
serwisowania rakiet NSM firmy Kongsberg oraz uczestniczy w programie Wisła (budowa obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu) współpracując z koncernami Raytheon i Lockheed Martin.

Amerykańskie technologie w WZE

WZE to kluczowa spółka, która współpracuje z Amerykanami przy tarczy antyrakietowej. Wraz z koncernem Reython realizuje
program  budowy obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu Wisła oparty o system Patriot. – W tej części Polskiej Grupy Zbrojeniowej
zbiega się kilka procesów produkcyjnych, które są kluczowe z punktu widzenia naszych programów rakietowych. Nie tylko obrony przeciwlotniczej, przeciwrakietowej – mówi TV Republika zastrzegający anonimowość menadżer PGZ. – W Wojskowych Zakładach Elektronicznych udało się rozpocząć, a potem wdrażać właściwie największy transfer technologii, wynikający ze współpracy z amerykańskimi partnerami. Dotyczy to nie tylko rakiet, zaawansowanej elektroniki wyrzutni, ale tez wojskowej nawigacji nie wymagającej systemu GPS - tłumaczy nasz informator i dodaje: - Spółka we współpracy z Amerykanami stworzyła fabrykę produkująca całą sekcję najnowocześniejszego pocisku rakietowego zestawu Patriot [PAC-3 MSE - red.]. Jest to jedyna taka lokacja poza Stanami Zjednoczonymi, gdzie Amerykanie zaufali i przetransferowali tę technologię.

Jak czytamy w branżowych mediach, Wojskowe Zakłady Elektroniczne z Zielonki są kolejną, po PIT-Radwarze i Teldacie, polską firmą, która będzie współpracowała z koncernem Raytheon przy produkcji wyrzutni Patriot. 

W zeszłym roku gościł w Zielonce ówczesny szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. – Bardzo się z tego cieszę, że produkuje bardzo zaawansowane technologicznie elementy uzbrojenia, które wykorzystujemy na potrzeby modernizacji Wojska Polskiego. Szczególnie chciałem zwrócić uwagę na produkcję rakiet, które służą do obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w systemie PATRIOT. Pozyskaliśmy te rakiety, teraz jest już wszystko gotowe, żeby te rakiety były współprodukowane tu w Zielonce. To jest nasz wielki sukces – podkreślał minister. 

„Nie posiada kwalifikacji moralnych do pełnienia służby”

Dotarliśmy do teczki Grobelnego w archiwum IPN. Członek Rady Nadzorczej WZE urodził się 11 października 1951 r. w Trlągu, niewielkiej miejscowości w ówczesnym województwie bydgoskim. Jeszcze będąc uczniem Technikum Mechaniczno-Elektrycznego w Inowrocławiu, we wrześniu 1967 r. wstąpił do Związku Młodzieży Socjalistycznej. Trzy lata później zakończył naukę z tytułem technik specjalność obróbka skrawaniem. Potem krótki pracował w Bydgoskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego „Pomorze”, biorąc udział w budowie cementowni w Wapiennie, a następnie Śląskich Zakładach Mechanizacji Budownictwa „Zremb” z siedzibą w Tychach. Następnie Grobelny odbył obowiązkową służbę wojskową w Pomorskiej Jednostce Wojsk Ochrony Pogranicza w Szczecinie, kończąc ją w stopniu kaprala. W tym czasie wstąpił do PZPR.

Wniosek o przyjęcie do SB w Bydgoszczy złożył 20 października 1972 r. Z akt wynika, że Grobelny w sierpniu 1976 r. trafił do Wydziału IV KWMO w Bydgoszczy. Komórka ta zajmowała się  m.in . rozpracowywaniem kościoła. W aktach obecnego członka RN WZE można znaleźć m.in . opinie z okresu czerwiec 1976-kwiecień 1976. „Do zadań jego [Grobelnego - red.] należy opracowywanie ocen, wniosków i kierunków pracy wydziału, informacji problemowych i analiz dla Departamentu IV MSW, potrzeb operacyjnych wydziału, wojewódzkich instancji partyjnych i władz administracyjnych. Na kontakcie posiada 2 tajnych współpracowników. Prowadzi 2 sprawy obiektowe. Potrafi właściwie organizować pracę własną i pracę sekcji którą kieruje. Jest inteligentny, systematyczny i pracowity. Cechuje go duże zdyscyplinowanie i zaangazowanie w wykonywaniu pracy. Posiada umiejetność szybkiego i dokładnego opracowania różnego rodzaju analiz i informacji” - czytamy w dokumencie. Potem w okresie stanu wojennego był zastępcą naczelnika Wydziały IV grupy operacyjnej w Chojnicach. Także ta komórka w swoich zadań miała walkę z kościołem. 1 marca 1983 r., cztery miesiące przed zakończeniem stanu wojennego, Grobelny awansował na fotel zastępcy szefa Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych (RUSW) w Chojnicach.

W jego aktach można znaleźć pismo jakie 27 marca 1986 r. Przesłał do Ministra Spraw Wewnętrznych, którym był wówczas
gen. Czesław Kiszczak. To prośba o wysłanie go na specjalistyczne przeszkolenie do Moskwy. „Udział w przeszkoleniu pozwoliłby mi na wzbogacenie wiedzy operacyjnej, niezbędnej do efektywnego wypełniania obowiązków służbowych” - argumentował swoją prośbę wówczas kapitan Grobelny. Trzymiesięczny kurs w Wyższej Szkole KGB w Moskwie obecny członek RN WZE przeszedł w okresie listopad 1987 - styczeń 1988. Ostatecznie w okresie likwidacji SB był szefem chojnickiego RUSW, miał stopień majora. Grobelny w III RP chciał kontynuować służbę w policji. W jego aktach znajduje się jednak negatywna dla niego opinia Wojewódzkiej Komisji Kwalifikacyjnej w Bydgoszczy z lipca 1990 r. Wynika z niej, że obecny członek RN WZE „nie odpowiada wymogom przewidzianym dla funkcjonariusza lub pracownika Ministerstwa Spraw Wewnętrznych określonym w ustawie i nie posiada kwalifikacji moralnych do pełnienia służby”. Grobelny odwołał się do Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej, która 30 sierpnia 1990 r. podtrzymała decyzję o negatywnej weryfikacji.

PGZ i Grobelny nie odpowiadają

Z prośbą o komentarz Telewizja Republika zwróciła się do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Zakreśliliśmy termin dziś do godz 13:00. Do tego czasu nie otrzymaliśmy odpowiedzi. PGZ tłumaczyła, że potrzebuje więcej czasu na odpowiedź ze względu na konieczność potwierdzenia „pewnych informacji”. Chcieliśmy również skontaktować z samym Grobelnym. Dzwoniliśmy na jego numer komórkowy. Przesłaliśmy również pytania smsem, a także e-mailem za pośrednictwem PGZ. Nie otrzymaliśmy również odpowiedzi.

Telewizja Republika