Myśliwski kończy 90 lat. Z tej okazji wydał kolejną książkę

Artykuł
Wiesław Myśliwski urodził się 25 marca 1932 roku w Dwikozach
Fot. Wikimedia Commons

Z okazji 90. urodzin Wiesława Myśliwskiego, jednego z najwybitniejszych polskich prozaików XX i XXI wieku, dziś ukazała się książka „Wiesław Myśliwski. W środku jesteśmy baśnią”. Zebrano w niej zapisy publicznych przemówień i wywiadów z pisarzem.

- Czytając powieści Wiesława Myśliwskiego, chciałoby się mieć pod ręką notes i co kilka stron przepisywać sobie do niego myśli, zdania i ustępy mające walor sentencji, uniwersalnych maksym, nad którymi warto się zastanawiać, odłożywszy książkę – napisał Jerzy Illg we wstępie do księgi jubileuszowej wydanej z okazji 90. urodzin pisarza.

Wiesław Myśliwski urodził się 25 marca 1932 roku w Dwikozach. Ukończył filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował w Ludowej Spółdzielni Wydawniczej, był redaktorem naczelnym pism: "Regiony" i "Sycyna". 

ZOBACZ: Sieć kin wyświetli bajki ukraińskim dzieciakom za darmo

Debiut Myśliwskiego określano jako późny, ponieważ gdy po kryjomu zaczął zapisywać pierwsze strony debiutanckiej książki "Nagi sad" był już po trzydziestce. Podobno pisał ją po kryjomu, nawet nie marząc o sukcesie. W swoim dorobku ma również dramaty. Jego utwory były wystawiane w teatrach, Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia, jak również filmowane. Dwukrotnie został uhonorowany Nagrodą Nike – za powieści "Widnokrąg" w 1997 roku i za "Traktat o łuskaniu fasoli" w 2007 roku. 

Źródło: Dzieje.pl, Culture

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy