Mumia ze złotym językiem. Nowe odkrycie archeologiczne w Aleksandrii

Artykuł
Ministry of Tourism and Antiquities/FB

Misja, której przewodniczyła dr Kathleen Martinez, pracująca w świątyni Tabuziris Magna w zachodniej Aleksandrii, odkryła 16 mumii w grobach wyrzeźbionych w skale. Część z nich miała w ustach złote amulety w kształcie języka. Miało to zapewnić zmarłym możliwość wypowiedzenia się w zaświatach przed sądem.

Dr Martinez wyjaśniła, że jednym z najważniejszych odkryć były dekoracje symbolizujące Ozyrysa oraz mumie z koroną Atif, ozdobione rogami. Na piersi mumii odkryto przepięknę ozdobę: duży naszyjnik z głową sokoła, symbol bożka Horusa.
ministry_670

(fot. Ministry of Tourism and Antiquities/FB)

Dr Khaled Abu Al-Hamd, dyrektor generalny Instytutu Archeologii Aleksandrii, powiedział, że w tym sezonie misja znalazła wiele archeologicznych skarbów, m.in. kobiecą maskę pogrzebową, osiem płatków złota składających się na złoty wieniec oraz osiem marmurowych masek z czasów greckich i rzymskich.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat egipsko-dominikańska misja dokonała ważnych odkryć archeologicznych, które zmieniły postrzeganie świątyni Taposiris Magna. Znaleziono tam m.in. wiele monet noszących imię i obraz królowej Kleopatry VII.

Źródło: Ministry of Tourism and Antiquities/FB

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy