Morawiecki w Tallinie: Polska zna dobrze zagrożenie cyberataków ze Wschodu

Artykuł
Fot. PAP/Andrzej Grygiel

Aby umożliwić rozwój technologiczny, w ramach Inicjatywy Trójmorza promujemy bezpieczeństwo cyfrowe; Polska zna dobrze zagrożenie cyberataków ze Wschodu – powiedział premier Mateusz Morawiecki na Szczycie Cyfrowym w Tallinie.

– Staramy się zbudować platformę do rozwoju infrastrukturalnego. Inicjatywa Trójmorza stwarza okazję do współpracy – podkreślił szef rządu, który wziął udział w wydarzeniu w formie online.

Zauważając, że gospodarki państw Trójmorza nie opierają się na działalności wielkich globalnych firm, Morawiecki ocenił, że „dajemy małym i średnim przedsiębiorstwom możliwość, by tworzyły wartość dodaną naszych krajów”. – Zamiast kolejnej fali migracji, której chcemy uniknąć, budujemy mocne otoczenie dla gospodarki cyfrowej w regionie Trójmorza – dodał.

– To małe i średnie przedsiębiorstwa stymulują rozwój i konkurencyjność gospodarki UE – zaznaczył.

Szef polskiego rządu zaapelował również o demokratyczną kontrolę nad gigantami technologicznymi, które zagrażają rozwojowi małych i średnich przedsiębiorstw.

Bezpieczeństwa łańcuchów dostaw

Prezes Rady Ministrów wziął udział w panelu liderów wspólnie z premier Estonii Kają Kallas, wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Valdisem Dombrovskisem, sekretarz ds. handlu USA Giną Raimondo oraz sekretarzem generalnym OECD Mathiasem Cormannem.

Raimondo przekazała szczegóły zagadnień związanych z łącznością i bezpieczeństwem cyfrowym poruszanych na forum Rady ds. Handlu i Technologii (TTC), powołanej w czerwcu przez szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen i prezydenta USA Joe Bidena.

Należą do nich zapewnienie bezpieczeństwa łańcuchów dostaw, inwestycje w szerokopasmowy internet, kwestia prawa do prywatności i produkcji większej ilości mikroprocesorów oraz półprzewodników na terytorium UE i USA.

Dombrovskis zapewnił, że UE w 90 proc. inwestuje w zieloną, a w 10 proc. w cyfrową transformację z poszanowaniem praw człowieka i ochrony danych osobowych.

Szczyt Cyfrowy w Tallinie (Tallinn Digital Summit) to forum dyskusyjne na temat szeroko rozumianej łączności, które jest organizowane corocznie przez premiera Estonii.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy